Tárki: Együtt gyengébb az Összefogás, erősebb lett a Jobbik

2014. február 26. 17:34

Januárban az Összefogás pártjai külön-külön kérdezve a biztos választók között összesen 35%-ot értek el a Tárki felmérésén, a közös listára azonban februárban már csak 27%-uk voksolna. A teljes népesség körében januárhoz képest majdnem duplázott a Jobbik, az LMP ebben a körben négy, a biztos választók között hat százalékon áll. A kutatás módszertana is változott.

2014. február 26. 17:34

A Tárki hónap közepén 1000 ember megkérdezésével készült kutatása szerint továbbra is a Fidesz vezet mind a teljes népesség, mind a biztos választók között, itt a választók majdnem fele tenné voksát a kormánypártra. Az Összefogás pártjai januárban külön-külön kérdezve összesen 35 százalékot értek el a biztos választók között, februárban Összefogás néven azonban csak 27 százalékot. A Jobbik a teljes népesség körében nyolcról tizenöt százalékra növelte arányát, míg a biztos választók között tizennégyről tizenkilenc százalékra. Az LMP a teljes népesség körében egyről négy százalékra, a biztos választók között kettőről hat százalékra növelte arányát.

A közvélemény-kutatás során a szavazási helyzetet szimulálták, így a válaszadók egy szavazólapra hasonlító cédulán válaszoltak, melyet a kérdezőbiztos nem látott (a módszertani változtatás érdemben módosíthatja a kutatási eredményeket is, például azért, mert így kevésbé akarnak a válaszadók megfelelni a kérdezőbiztos vélelmezett elvárásainak – a Szerk.).

A Tárki mérése szerint februárban a teljes népesség körében a Fidesz 38, az Összefogás 21, a Jobbik 15, az LMP 4 százalékon áll. A biztos pártválasztók között a Fidesz 49, az Összefogás 27, a Jobbik 19, az LMP 6 százalékos arányt ért el. A megkérdezettek negyven százaléka kormányváltást, harminckilenc százaléka Fidesz-újrázást akar. A bizonytalanok aránya 40%-ról 22%-ra csökkent.

A válaszadók 39 százaléka elégedetlen a kormánnyal, 31 százalékuk közepesre, 26 százalékuk jóra vagy kiválóra osztályozta az Orbán-kormány teljesítményét. Míg a válaszadók 38 százaléka tartja Orbán Viktort alkalmas miniszterelnök-jelöltnek, addig Mesterházy Attiláról csak 14 százalékuk mondta el ugyanezt. A Tárki arra a következtetésre jutott, hogy a választók nem a kormánnyal elégedetlenek, hanem az ellenzékkel elégedetlenek.

Összesen 441 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gabica
2014. február 27. 16:20
Én is azt tapasztalom, hogy igenis erősödik a JOBBIK, aminek nagyon örülök! A környezetemben (rokonok, munkahelyen, ismerősök...) egyre többen már csak a Jobbikban bíznak. :-) A múltkor egy régi ismerősömmel beszélgettem, aki kicsit féltve mondta (mert ugye köztudott, hogy Magyarországon tabu ki kire szavaz), hogy az elmúlt 24 év alatt már bizonyított a Fidesz és az MSZP, éppen ezért elment egy Jobbik lakossági fórumra, ahol teljesen meggyőzték. Tehát, aki még bizonytalan, annak azt tanácsolom, hogy legyen nyitott és nézzen jobban utána (pl. olvassa el a Jobbik programját), hogy a Jobbik nem az, aminek a média, az Mszp, a Fidesz.... beállítja. Gondolkodni kell, nem dobálózni!!! A Jobbik még nem tudott bizonyítani, igenis megérdemelnek egy esélyt! Szerintem a 2.( vagy első?! De jó is lenne :) ) legerősebb párt lesz! Csak nézzük meg a Facebook oldalon , hogy Vona Gábor oldalát (az elmúlt hónapokban) hetente 10ezren lájkolják, a többit max. 1-2ezren. Ez is elárul valamit! :)
zenebono
2014. február 27. 11:17
Most hálát adhat a baloldal Ádernek, hogy ilyen korai időpontra írta ki a választást. Májusra lemennének 15% alá.
Port Kennedy(Ausztralia)
2014. február 27. 09:44
Jó ez a fotó a cikk fölött. Gy a nagyszájú gátlástalan, B a sunyi, F a lányos hangú(fiú?), Sz a díszlet (kvóta?) lány. És az asztalfőn a főlúzer M. Bal kézben a piros toll, talán mert ő az egyetlen írástudó köztük. Mosolyognak rendíthetetlenül,optimistán. Mit fognak vajon tenni a választást követő napon? Megeszik a főnököt(úgyis ő a legkövérebb köztük).
Pinter68
2014. február 27. 09:06
Látom, nagy az ujjongás a kormánypártiak meg a jobbikosok körében. Senkinek a boldogságát nem akarom tönkretenni, de hallottam egy érdekességet. Egy közvélemény-kutató cégnél dolgozó ismerősöm mesélte, hogy míg a korábbi években egy 1000 fős reprezentatív minta összegyűjtéséhez elég volt 1500-2000 hívást kezdeményezni egy ilyen felméréshez, mostanra ez a szám kb. 6000-re emelkedett. Vajon miért? A következtetéseket vonja le mindenki maga.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!