Aggódik az uniós vezető: „Trump majd Orbánt hívja fel elsőként, ha akar valamit Európától”
Jobban örülnének Kamala Harris győzelmének az Európai Bizottságban.
Cáfolta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az Energiaklub értesüléseit, miszerint a magyar kormány nem tájékoztatta hivatalosan az Európai Bizottságot a paksi atomerőmű kibővítéséről.
A magyar kormány eleget tett tájékoztatási kötelezettségének az Európai Bizottság felé a paksi államközi egyezménnyel kapcsolatban, a bizottság pedig nem élt sem politikai, sem jogi kifogással – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM). A tárca az Energiaklub közleményére reagált, amelyben a szervezet azt írta, hogy a kormány – közlésével ellentétben – nem értesítette hivatalosan az Európai Bizottságot az új paksi erőmű-blokkok terveiről. Erről bővebben mi is írtunk.
Az NFM ugyanakkor keddi közleményében kiemeli: az Euratom szerződés 103. cikke szerinti kötelezettségének eleget téve a kormány megküldte a bizottságnak az egyezmény tervezetét, amellyel kapcsolatban Brüsszel nem élt politikai vagy jogi jellegű kifogással. A tárca idézi a magyar és az orosz kormány közötti nukleáris energia békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló törvényt, amelynek általános indokolása szerint „az Egyezmény tervezete az Európai Bizottság részére megküldésre került, az Egyezmény megkötése ellen a Bizottság nem emelt kifogást. Az előzetes véleményezési kötelezettség az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés 103. cikke alapján áll fenn”.
A minisztérium tájékoztatása szerint a 30 napos rendelkezésre álló határidő lejárta után, 2014. január 14-én a bizottság arról tájékoztatta a kormányt, hogy nem emel kifogást az Euratom Szerződés értelmében a megkötendő szerződés ellen, így 2014. január 14-én aláírhatták a megállapodást. A magyar kormány elkötelezett abban, hogy a jövőben is folyamatosan együttműködjön az Európai Unióval, és mindent megtegyen annak érdekében, hogy biztosítsa az egyezmény végrehajtásának megfelelőségét.