Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az ELTE-n rendezett fórumot a paksi bővítésről Joghallgatók Önképző Szervezete, melyre Lázár Jánost és Jávor Benedeket hívták meg. Az Index szerint a vitát a nyilvánosság kizárásával akarták megtartani, de ennek ellenére több médium is tudósított az eseményről.
Az esemény szervezői között szerepel Orbán Gáspár, a miniszterelnök fia is. A vitára kezdetben nyilvános volt a regisztráció, de ezt később az ELTE jogi karának hallgatóira szűkítették. Az Index beszámolója szerint a bejáratnál szigorúan ellenőrizték, hogy az érkezők regisztráltak-e. Ennek ellenére az Index és a Népszabadság munkatársa is bejutott a helyszínre.
Lázár azzal kezdte, hogy a paksi bővítés valójában nem bővítés, hanem kapacitásfenntartás, ezt azonban Jávor Benedek vitatta. Szerinte azonban nagyobb baj, hogy a magyar-orosz megállapodás előtt kellettek volna ilyen viták. A PM-es politikus a Medián felmérésére hivatkozott, miszerint a magyarok hatvan százaléka ellenzi a paksi bővítést. Azt is hozzátette, hogy a kormány kommunikációjával ellentétben Paks 2. nem csökkenteni, hanem növelni fogja az áram árát. Jávor szerint a beruházás annyi munkahelyet sem fog teremteni mint amennyit a kormány sugall, ráadásul geopolitikai elköteleződést jelent Oroszország irányába.
Lázár azt mondta, hogy a bővítéssel kapcsolatos előterjesztésekről a következő parlament szavaz majd, és a Roszatom honlapján helytelenül szerepel, hogy már mindhárom szerződést megkötötték volna. Lázár azt is cáfolta, hogy Brüsszel engedélyére várni kellene. Mint mondta, ez az engedély már megjött, és a Bizottság csak azt kifogásolja, hogy negyven százalékban magyar kivitelezők lesznek érdekeltek a fejlesztésben, ez tehát nem nyitott az EU többi országának.
Jávor szerint elég lett volna 2020 körül dönteni a bővítésről, Lázár azonban arra hivatkozott, hogy a bírósági eljárásokkal és engedélyekkel úgyis csúszni fog a beruházás. Jávor azon felvetését, hogy az orosz hitel helyett inkább EU-s forrásokból kellene az energiahatékonyságot növelni, Lázár úgy kommentálta: egy Unicum mellett meg lehet vitatni – foglalja össze az Index.