Amerika észhez tért! De hogyhogy nincsenek tömeges tüntetések? Nem fosztogatnak üzleteket? Mi történhetett?
Hát nem elvették a jogaikat? Nem megfosztották őket valamitől? Miért nem égetnek zászlókat?
Gyüre Csaba, a párt alelnöke a néhány tucat tüntető előtt Nyíregyházán a hitelek felvételkori árfolyamon való forintosítását szorgalmazta, egyben megígérte: ha kormányra kerülnek, a Jobbik ezt meg fogja lépni. A jobbikos politikus szerint az Orbán-kormány a bankok oldalára állt.
A kölcsöntörlesztési nehézségekkel küzdő devizahitelesek megsegítéséért tüntetett a Jobbik Nyíregyházán pénteken délután. A város központjában lévő Kossuth téren néhány tucat demonstráló előtt Gyüre Csaba, a parlamenti párt alelnöke beszédében követelte, a kormány hozzon azonnali intézkedést „a magas forintárfolyam miatt egyre nagyobb bajba került családok megsegítésére”.
A pártvezető a tüntetés előtt az MTI-nek elmondta, hogy ezen a héten összesen száz településen szervez demonstrációt a Jobbik, hogy felhívja a figyelmet a devizahitelesek tarthatatlan helyzetére.
Gyüre Csaba a nemzeti színű és árpádsávos zászlóval a kezükben demonstráló tüntetők előtt azt mondta: a Jobbik azt javasolja, hogy a devizahiteleket a felvételkori árfolyamon „forintosítsák” a bankok. Hozzátette, hogy a kölcsönt felvettek többsége 145 forint árfolyam kapta egykor a devizahitelt, a mai napon pedig már 260 forint is volt a svájci frank árfolyama. „A felvételkori árfolyamon történő forintosítás azt jelentené, hogy akár a felére csökkenhetne a törlesztő részlet, ami óriási segítség lenne a fizetési nehézségekkel küzdő családoknak” – emelte ki.
A Jobbik alelnöke úgy fogalmazott: „a bankok tisztességtelen nyereséget zsebelnek be a devizahiteleknél, hiszen nem devizában nyújtották egykor a kölcsönt, s nem is állt rendelkezésükre ilyen nagy mennyiségű svájci frank, vagy euró”. Gyüre Csaba szerint éppen ezért érthetetlen a Jobbik számára, hogy a kormány a segítségadás elodázásával „a bankok oldalára állt”. Megjegyezte, hogy ha a párt az áprilisi választáson kormányzati szerephez jut, azonnal megvalósítja a devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosítását.
A tüntetésen a politikus ismertette a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatait is, miszerint összesen 118 595 ingatlant fenyeget a kényszerértékesítés jelenleg a hitel törlesztésének jelentős késedelme miatt. A felvett kölcsönök 18,8 százalékánál 90 napon túli a törlesztési késedelem, ami fokozott veszélynek teszi ki az érintett családokat, hiszen elveszíthetik lakásukat. Megemlítette, hogy 2011. vége óta az északkelet-magyarországi régió megyéi közül például Borsod-Abaúj-Zemplénben 2728, Szabolcs-Szatmár-Beregben 2037, míg Hajdú-Bihar megyében 1975 lakás jelöltek ki kényszerértékesítésre a bankok, azaz több, mint hatezer család válhat hajléktalanná.