Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Tavaly ősszel bízták meg Szabó Balázst, hogy vizsgálja meg a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ működését. A miniszteri biztos jelentésében erős kritikákat fogalmazott meg, főleg a közpénzek hatékony elköltésével kapcsolatban.
Az Index birtokába került dokumentumok szerint a miniszteri biztos a hiányosságokért sok esetben közvetlenül Marekné dr. Pintér Arankát, a KLIK vezetőjét tette felelőssé. Többek között azt írta: az elnök nem képes költséghatékonyan működtetni a szervezetet, ő felelős azért, hogy a gazdálkodás szakszerűtlen és emiatt 2014 végére mintegy ötvenmilliárdosra duzzadhat a KLIK költségvetésének hiánya.
Szabó becslései szerint évi kétmilliárdot lehetett volna megtakarítani hatékonyságnöveléssel, például azzal, hogy a működéshez szükséges eszközöket nagy tömegben, egyszerre vásárolják meg. Azonban ilyen nagy közbeszerzések kiírására nem került sor.
A biztos arra is rámutatott: akadályozta az ésszerű gazdálkodást, hogy az átvilágítás megkezdésekor még nem voltak pontos adatai a KLIK vezetőségének a közoktatásban dolgozó tanárok pontos létszámáról.
A belső vizsgálat során kiderült, hogy az elszámolások is sokszor törvénytelenül, utólagos lepapírozással zajlottak, és az adatrögzítések is pontatlanok voltak.
Szabó szerint az irodaház kiválasztása sem volt ésszerű, ugyanis előre tudni lehetett, hogy a 130 fős személyzet nem fog elférni – a piaci átlagnál egyébként drágább – Nádor utcai ingatlanban, amely ráadásul felújításokra szorul.
A biztos megbízatása decemberben lejárt, de az EMMI a jelentés eredményeinek felhasználásáról csak annyit mondott az Indexnek: a KLIK szervezeti és működési szabályzatába fogják beépíteni őket.