Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
Az uniós vezetés elismertségének arányát vizsgálta a Gallup 2008 és 2013 között. A kutatásból kiderült: a legjobban a belgák és a németek szeretik az EU-s vezetést, míg a spanyoloknál és a görögöknél rendkívül alacsony támogatottságot mértek. Magyarországon is nagy az elutasítottság, de volt már rosszabb is.
A legnagyobb fokú elutasítottságot nem meglepő módon azokban az országokban mérték, ahol a legjobban megszenvedték az emberek a gazdasági válságot, de az EU népszerűtlensége nem kizárólag gazdasági okokra vezethető vissza. Az uniós vezetők népszerűtlensége egyébként folyamatos trend már harmincöt éve, mióta az Európai Parlamentet közvetlenül választják – mutat rá a felmérést összefoglaló cikkében a Napi.hu.
A közvélemény-kutató szerint a gazdaságon kívül a bevándorlás és a radikális pártok térnyerése azok a problémák, amelyekre polgárainak jelentős része szerint nem tud megfelelő választ adni az EU. Azt is kiemelték, hogy a fiatalok körében tapasztalható magas munkanélküliség ellenére a 15-30 éves korosztályban általában továbbra is magas az EU-vezetés támogatottsága; de a magyar fiatalok mellett kivételek ez alól a franciák, a finnek és az írek is.
A „nem-szeretem” országok listáját a görögök vezetik, ahol az uniós vezetés elfogadottsága csak 19 százalék volt 2013-ban. Magyarország a lista első harmadában végzett, a tavalyi évben a magyarok 37 százaléka nyilatkozott helyeslően az unió vezetőiről. Ez 2012-höz képes 11 százalékos javulás, de 2010-ig sokkal jobban szerettük az EU-t: addig 40 százalék fölötti volt a pozitív válaszok száma. Nálunk jobban utálják az EU-t például a britek, a svédek, a csehek, vagy a ciprusiak is.
A „szeretem” országok között az élmezőnyben Luxemburg, Németország, Belgium és Dánia végzett, ahol eléri vagy meghaladja az 50 százalékot az EU-vezetést támogatók aránya.
Kép forrása: Napi.hu