Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
A lakosság, az újságírók és a médiavállalkozók véleménye alapján készített kutatást a Mérték Médiaelemző Műhely a sajtószabadság 2013-as helyzetéről. Az újságírók pesszimistábbak lettek, sokan érzik korlátozónak a politikai nyomást, és jelentősen emelkedett az öncenzúrát gyakorlók aránya. A médiavállalkozók viszont pozitívabbnak látják a helyzetet, mint egy évvel korábban.
A Mérték Médiaelemző Műhely kutatása szerint az olvasók ugyanolyan szabadnak tartották a sajtót 2013-ban, mint egy évvel korábban, az újságírók szerint viszont kicsit romlott a helyzet. A médiamenedzserek viszont ellenkezőleg, javulásról számoltak be.
A lakosság a 2012-eshez képest ugyanúgy, egy 10-es skálán 4,6-ra értékelte a sajtószabadság helyzetét. A kutatás azt is megállapítja, hogy a lakosság véleménye a sajtószabadságról nagyban összefügg a pártpreferenciákkal. A közönség egy kicsivel jobbnak látja az újságírói munka megbecsültségét és a közszolgálati média minőségét is.
Az újságírók valamivel rosszabbnak értékelik a helyzetet mint egy évvel korábban: a 2012-es 4,8-hoz képest most 4,3 pontra értékelték a sajtószabadság állapotát. A sajtószabadság érvényesülésének szempontjai között az újságírók számára továbbra is a politikai függetlenség a legfontosabb, azonban a szakmai függetlenség is egyre fontosabbá válik.
A sajtószabadság megítélésben a média és a politikai pártok közötti közvetlen összefonódás 10 pontot vesztett a jelentőségéből, viszont az állami reklámpénzek átlátható elköltése került az első helyre. Az újságírók szerint mind a gazdasági, de főleg a politikai nyomásgyakorlás emelkedett, a megkérdezettek 48 százaléka vélte úgy, hogy a politikai nyomás korlátozza a sajtószabadság érvényesülését. Az öncenzúrát gyakorlók aránya a 2012-es 22 százalékról 34 százalékra emelkedett 2013-ban.
A médiavállalkozók viszont pozitívabban ítélik meg a helyzetet az egy évvel korábbihoz képest. A sajtószabadság állapotát 6,2-re értékelik a 10-es skálán, és szerintük a gazdasági és a politikai nyomásgyakorlás is csökkent 2012-höz képest. Körükben 37 százalékról 26 százalékra csökkent azok aránya, akik szerint a politikai nyomás olyan mértékű, hogy az korlátozza a sajtószabadság érvényesülését – olvasható a Mérték Médiaelemző Műhely felmérésében.