Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Tiltakozik a mérnöki munkák „államosítása” ellen a Magyar Mérnöki Kamara. A testület Magyar Mérnök című lapja decemberi számának vezércikkében Barsiné Pataky Etelka volt fideszes EP-képviselő kritizálja a kormány erre vonatkozó októberi határozatát – írja a 444.
A kormányhatározat szerint 2014-2020 között magáncég nem írhat EU-s pályázatot állami intézményeknek, emellett a mérnöki munkát is az államnak kell elvégeznie, ha a kedvezményezett állami intézmény: „A nagy infrastrukturális projektek valamint állami ingatlanberuházások esetében a tervdokumentáció összeállítása állami szolgáltatásként, állami kapacitással történik meg”.
Ez annyit jelent a 444 cikke szerint, hogy az államnak mérnöki irodákat kell alapítania. A kamara szerint viszont lehetetlen 2014-ig megalapítani ezeket. Ráadásul ma szinte nincs olyan nagy építkezés Magyarországon, amiben ne lenne EU-s pénz, és a legtöbb esetben részben vagy egészben az állam a beruházó. Ez azt jelenti, hogy el fogják venni a magánirodák megélhetését, legalábbis ettől tartanak a mérnöki kamaránál. A kormányhatározat ellen egyébként az építészek is tiltakoztak.
A 444! információi szerint az ötlet az igazságügyi minisztériumtól és a Miniszterelnökségtől származik, és azért merült fel, mert túl sok projekt dőlt be mérnöki hibák miatt, és így veszett el a rájuk szánt EU-s pénz, emellett sok beruházás a tervezettnél lassabban és drágábban készült el. A kamara szerint viszont mindezek a problémák inkább a kiírás hibáiból eredtek, és állami beavatkozás nélkül is megoldhatóak lennének.