Az új szabályok szerint ha valaki regisztrálja magát a nemzetiségi névjegyzékbe, akkor a pártok országos listájára nem szavazhat, csak a nemzetiségi listára. Viszont akármennyien is szavaznak egy nemzetiségi jelöltre, egy nemzetiségi közösség csak egy jelöltet juttathat az országgyűlésbe. Egy jelölt bejutásához legalább 20-25 ezer szavazatra van szükség. Ráadásul a romák nemzetiségi listáján kizárólag az országos roma önkormányzat jelöltjei szerepelhetnek. Lakatos Béla szerint „ez a törvény olyan, mintha nem a Fidesz, hanem egy szélsőjobboldali párt hozta volna”.
„Választanunk kell az etnikai identitásunk és az általános választójogunk között” – mondta a törvényről a portálnak Makai István, a Roma Polgári Tömörülés és a Fővárosi Cigány Önkormányzat elnöke, aki a 36 romaszervezet által indított Ne regisztrálj! kampány főszervezője is egyben.
Gyulyás Gergely, az új választási szabályok egyik atyja szerint viszont nincs semmi probléma a törvénnyel, hiszen ugyanannak a parlamentnek az összeállításába szólhatnak bele a nemzetiségi szavazók is, mint a nem nemzetiségiek, a nemzetiségi képviselők számára kiosztható helyek a pártok 93 listás székének számát csökkentik majd, valamint egy nemzetiségi képviselő bejutásához negyedannyi szavazat is elég lesz, mint egy nem nemzetiségi bejutásához – írja az Index.