Nem indulhat a közös ellenzéki jelölt Békéscsabán

2013. október 21. 19:00

Helybenhagyta a Gyulai Törvényszék hétfőn a Békés Megyei Területi Választási Bizottság döntését, amellyel elutasította az öt ellenzéki párt által közösen jelölt Kovács Katalin nyilvántartásba vételét a november 10-i békéscsabai időközi önkormányzati választásra.

2013. október 21. 19:00

Az MSZP békéscsabai szervezete szombaton nyújtott be fellebbezést a Gyulai Törvényszékhez, miután a Békés Megyei Területi Választási Bizottság is jóváhagyta a helyi választási bizottság döntését. A törvényszék jogerős döntésében emlékeztetett rá: Kovács Katalin a helyi választási bizottságtól azt kérte, hogy őt 5 szervezet közös jelöltjeként vegyék nyilvántartásba. A kérelmet a bizottság elutasította, mert a jelölőszervezetek közül a Párbeszéd Magyarországért Párt jelölőszervezetként történő nyilvántartásba vételére irányuló iránti kérelmét elutasították.

A Békés Megyei Területi Választási Bizottság az MSZP fellebbezését elutasította, és helybenhagyta a Békéscsabai Helyi Választási Bizottság határozatát. Az MSZP bírósági felülvizsgálati kérelmében azt kérte, hogy Kovács Katalint a megmaradt 4 jelölőszervezet közös jelöltjeként vegyék nyilvántartásba. Ehhez csatolták a PM azon nyilatkozatát, amely szerint ezen a választáson nem kíván jelöltet állítani. Az MSZP kérelmében arra is hivatkozott, hogy – jogvesztő határidő hiányában – a PM a fellebbezéséhez is jogszerűen csatolta a bíróság által kiállított kivonatot október 14-én. A törvényszék a felülvizsgálati kérelmet részben új kérelemnek tekintette, mert 5 helyett 4 szervezet közös jelöltjeként kérték Kovács Katalin nyilvántartásba vételét.

A törvényszék álláspontja szerint azonban bírósági felülvizsgálati eljárás során részben sem lehet a kérelmet megváltoztatni, mivel az eljárás célja annak vizsgálata volt, hogy törvénysértő volt-e a területi választási bizottság határozata és eljárása. A törvényszék szerint új tényekre vagy bizonyítékokra ugyan lehet hivatkozni a felülvizsgálati eljárásban, de ezek nem támasztották alá, hogy a területi választási bizottság határozata jogszabálysértő lett volna. A törvényszék rámutatott arra is, hogy a jogvesztő határidő kérdésében is helyesen foglalt állást a területi választási bizottság, mert jelölőszervezetként történő nyilvántartásba vétel feltételeit legkésőbb a jelöltállítással egy időben, a választás előtt 30 nappal lehet igazolni.

Több szervezet közös jelöltje esetén, ha egy jelölőszervezetet nem vesznek nyilvántartásba, a többi szervezet sem állíthat közös jelöltet, mivel a közös jelölőszervezeteket együttesen kell kezelni, őket egynek kell tekinteni. A törvényszék döntésében helybenhagyta a Békés Megyei Területi Választási Bizottság határozatát, amelyben a Békéscsabai Helyi Választási Bizottság a PM jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételére irányuló kérelmét elutasította.

Az MSZP bírósági felülvizsgálati kérelmében a területi választási bizottság korábbi határozatának megváltoztatását, valamint az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Magyar Liberális Párt és az Együtt – a Korszakváltók Pártja mint közös, azaz egy jelölőszervezetként történő nyilvántartásba vételét kérte. Az MSZP kérelmét a PM jelölőszervezetként való visszalépésével indokolta.

A helyi és területi választási bizottság a PM jelölőszervezetként történő nyilvántartásba vételére irányuló kérelmet bírálta el, ám a felülvizsgálati kérelem 4 párt 1 jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételére irányult. A Gyulai Törvényszék a kérelmet alaptalannak találta, mert álláspontja szerint felülvizsgálati eljárásban a bíróság a sérelmezett határozatot, valamint az azt megelőző eljárást vizsgálhatja meg, új kérelem előterjesztésének nincs helye.

A törvényszék egyetértett a Békés Megyei Területi Választási Bizottság azon álláspontjával, amely szerint a fellebbezéshez mellékelt kivonat csatolása elkésett. Korábban Karácsony Gergely, a PM politikusa, független országgyűlési képviselő azt mondta: pártja elismeri, hogy hibázott a nyilvántartásba vételnél.

Ezt állítása szerint az okozta, hogy egy dokumentum régebbi keltezésű volt, mint ahogy azt a törvény előírja. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hasonló adminisztratív problémák már máskor és másutt is felmerültek a szabad választások történetében, de azokat mindig kezelni lehetett. Békéscsabán november 10-én az ötös számú egyéni választókerültben tartanak időközi önkormányzati képviselő-választást Köles István halála miatt.

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szalámis hegedű
2013. október 22. 10:19
Vajon meddig maradhat fent egy olyan rezsim, amelyik a velük nem szimpatizálók millióival packázik? Horthy 20 évig, Kádár 32 évig. Orbán? Ne feledjük: felgyorsult a világ!
DFK
2013. október 22. 09:43
Annyira szánalmas, hogy egy ilyen egyszerű adminisztrációs feladatot sem képes elvégezni a baloldal. És még egy országot szeretnének irányítani? Szánalomasak. És most jönnek a buta balos kommentelők, felháborodnak, hogy a törvény rájuk is vonatkozik.
Fedor
2013. október 22. 09:17
Hogy elsőre nem fogadták el a jelölést a PM bakija miatt, rendben, nem tehettek mást, ez a törvény. De hogy nem fogadták el a hiánypótlást, miközben arra a törvény lehetőséget ad, ez bizony már szívatás, és beavatkozás a választásba.
megmondtam előre
2013. október 22. 07:35
Piti, csaló, narancs bolsevik bűnbanda!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!