A Dunaferr kapcsán követel egyeztetéseket az MSZP

2013. augusztus 16. 14:09

A Magyar Szocialista Párt dunaújvárosi szervezete háromoldalú egyeztetéseket követel a kormány, az önkormányzat és a tulajdonosok részvételével az ISD Dunaferr Zrt.-nél bejelentett 1500 fős elbocsátás miatt.

2013. augusztus 16. 14:09

Az MSZP helyi alelnöke, Selyem József pénteki dunaújvárosi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy kezdeményezik rendkívüli közgyűlés összehívását is, hogy a közgyűlés részletes tájékoztatást kapjon a tulajdonosoktól és az érdekvédő szervezetektől a következő hónapok várható eseményeiről.

Hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás óta a város a foglalkoztatás területén „egy lábon áll”. Az előző városvezetések és kormányok tudatos együttműködése révén ebben előremozdulás történt, így települt Dunaújvárosba a Hankook vagy a Hamburger Hungária – tette hozzá. Selyem József úgy értékelte, a politikának ilyen helyzetekben mindig van lehetősége a beavatkozásra: ehhez a jelenlegi városvezetésnek fenn kellett volna tartani a korrekt munkakapcsolatot a cégvezetéssel, állami segítséggel beruházásokat kellett volna hozni a városba és a déli ipari park kiépítésével lehetőséget biztosítani új munkaadók letelepedésére.

Ebből a fideszes városvezetés semmit sem valósított meg, egyetlen új munkahely nem létesült amióta többségben vannak a közgyűlésben, vagyis a Fidesz Dunaferr-ügyben cserbenhagyta a várost és a családokat – fogalmazott. Magyar András az MSZP választókerületi felelőse közölte: 1500 ember tragédiájáról van szó, akik csak ehhez a munkához értenek, és „nem szeretnének segélyesek lenni vagy közmunkaprogramban részt venni”. A probléma túlmutat Dunaújvároson, mert a környező településeken élőket is érintik az elbocsátások – mondta, politikai és civil összefogást sürgetve a nehéz helyzetből való kilábalásra.

Mezei Zsolt, a Demokratikus Koalíció választókerületi elnöke emlékeztetett rá, két hónapja Dorkota Lajos (Fidesz) parlamenti képviselő azt nyilatkozta, hogy megmentették a munkahelyeket Dunaújvárosban. A DK politikusa kérdéseket tett fel a kormánypárti ígéreteket, a városvezetés B-tervét, valamint a koreai és kínai befektetőket hiányolva. Selyem József a privatizációval kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva elmondta, akkoriban komoly krízisben volt a vasmű és komoly adóssággal rendelkezett. Két út volt: bezárás vagy privatizáció. Utóbbi mellett döntöttek, ami akkor jó megoldásnak tűnt, hiszen például az új tulajdonosoktól hosszú távú garanciákat kértek a továbbfoglalkoztatásra, ami megvalósult.

A vállalat menedzsmentje hétfőn közölte az MTI-vel, hogy a korábbi tulajdonosi terveknek megfelelően rövidesen megkezdődik a létszámleépítés az ISD Dunaferr Zrt.-nél, a dolgozói létszámot 1500-zal csökkentik. A vezetés 2013. augusztus 15-ig elindítja ennek érdekében a szükséges hivatalos eljárást – ismertette a közlemény.

A Dunaferr hétfői közleménye szerint a tulajdonosi döntés hátterében a vállalat tartós veszteségessége áll, amelynek egyik fő oka a versenytársakhoz viszonyítottan alacsony működési hatékonyság. Az elmúlt két év során a Dunaferr kizárólag az anyavállalat finanszírozásának köszönhette fennmaradását, a felhalmozott tartozás mértéke folyamatosan nő – állt a közleményben. Evgeny Tankhilevich cégvezető egy korábbi szakmai rendezvényen elmondta, hogy a Dunaferr 2008 óta nem nyereséges. Tavaly minden eddiginél magasabbra nőtt a cég termelése, de az euró gyengülése és a magas alapanyagárak miatt 36 millió dollár negatívumot mutatott az adózás előtti eredmény. Az idei első félévben jól teljesített a cégcsoport, közel vannak a tervszámokhoz, de a magas fix költségek csökkentése nélkül ismét veszteséggel zárhatnak.

Június végén a cégvezetés tájékoztatása szerint a ISD Dunaferr társaságcsoportnál 7522 munkavállalót foglalkoztattak, közülük 6837 a saját és 685 a kölcsönzött munkavállaló.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GV0917
2013. augusztus 16. 16:24
Számonkérne az MSZP Dunaújváros ügyében! Miért nem az MSZMP az MDP-n- Sztálinváros ügyében? Ja, hogy ez már történelem? Az hát. Az MDP-ből MSZMP lett, az MSZMP-ből MSZP. A város SZTÁLINVÁROS volt-lett belőle Dunaújváros. Pártjavaslatra.De a piac is átnevezte Sztálinvárost a TERMÉKE után : Szarvasnak! Hiába lett Dunaújváros,a termék ugyan az maradt. Hát így van valahogy....
Hőhe
2013. augusztus 16. 15:34
Haverinfó. Az a hír járja, hogy a csúf tulaj felmérte, hogy a hétvégei termelés (szombat/vasárnap) aránytalanul gazdaságosabb a hétközinél, tervezés/tszervezéstésmindent is belekalkulálva.
fogd a pénzt és kuss
2013. augusztus 16. 15:21
" privatizáció ... ami akkor jó megoldásnak tűnt" mára meg kiderült, hogy balfaszok voltatok ... és azok is maradtatok!
kjkj945
2013. augusztus 16. 15:13
http://www.origo.hu/gazdasag/hirek/vallalatihirek/20040930lezarult.html http://mno.hu/migr_1834/elhibazott-a-dunaferr-privatizacioja-699576 http://gazdasag.ma.hu/tart/rcikk/c/0/57256/1 ""Alapvetően elhibázott döntés a Dunaferr Rt. gyors privatizációja, amelynek egyetlen igazi célja az állami vagyon felelőtlen és indokolatlan kiárusítása - nyilatkozta Dorkota Lajos, aki szerint végre kiderült - és most már írásba is foglalták -, hogy nem sokat ér a miniszterelnök ígérete. Tavaly februári, dunaújvárosi kampánykörútján ugyanis - emlékeztetett a képviselő - azt ígérte: megválasztásuk esetén nem adják el a Dunaferr Rt.-t. "" Maszop miért is nem ezt szopogatod??? Miért is kellett privatizálni??? Eső után köpönyeg!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!