Sárral dobálta a dühös tömeg a spanyol királyt és a miniszterelnököt (VIDEÓ)
A királyi pár a miniszterelnökkel és a tartományi elnökkel közösen a természeti katasztrófa által leginkább sújtott települések egyikét, Paiportát kereste fel.
Néhány százan tüntetettek Budapesten nyolc szervezet képviseletében a közoktatás és a felsőoktatás átalakítása ellen. A demonstrálók szeptemberi pedagógus-béremelést és a pedagógusi kar létrehozásának megakadályozását követelték. Hoffmann Rózsa szerint a tüntetők követelései illuzórikusak, és inkább politikaiak, mint szakmaiak.
Pedagógusnap alkalmából dobpergés közepette vonultak át néhány százan a fővárosban a Lánchíd pesti hídfőjétől az Emberi Erőforrás Minisztérium Szalay utcai épületéig, hogy a kormány oktatáspolitikája ellen tiltakozzanak. A demonstrációt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Hallgatói Hálózat, a Hálózat a Tanszabadságért, a Humán Platform, a Középiskolai Hálózat, a Liga Szakszervezetek, az Oktatói Hálózat és a Szülői Hálózat szervezte.
A felvonulók néhány nemzeti színű és európai uniós zászlókat vittek. Molinójukon egyebek mellett a „Ha az iskola nem működik, semmi sem működik”, valamint „Oktatói Hálózat” felirat olvasható, tábláikon pedig többek között a „Vigyázz, önálló vélemény!”, a „Mert cinkosok közt vétkes, aki néma”, illetve az „A szó veszélyes fegyver, és van, aki fegyvertelen” feliratok olvashatók. A PDSZ sárga láthatósági mellényeket osztott ki a résztvevők között, amelyek hátuljára az „Építsd a jövőt, költs az oktatásra most!” szlogent nyomtatták.
A minisztérium épülete előtt tartott beszédekben a pedagógus életpálya-modellben szereplő béremelés szeptemberi bevezetését, Balog Zoltán emberi erőforrások miniszterének személyes garanciavállalását, valamint a pedagógus kar létrehozásának megakadályozását követelték a felszólalók. Az erről szóló petíciót a tüntetés végén átadták a szaktárca képviselőjének.
Mendrey László, a PDSZ elnöke elmondta: a petícióban rögzítették, hogy a nemzeti köznevelési törvény által kijelölt irány rossz. Ennek értelmében felhívják a minisztert, vesse latba befolyását, kezdeményezzen jogszabály-módosítást, hogy az európai értéknek számító szubszidiaritás elve a közoktatás minden szintjén érvényesüljön. Tegyen meg mindent, hogy a közoktatásból a fiatalok valóban hasznosítható tudással lépjenek ki, és a pedagógusok lelkiismereti és szólásszabadságát veszélyeztető pedagógus kar létrehozásának megakadályozásáért – sorolta követeléseiket a szakszervezeti vezető a Szalay utcában.
Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár újságírói kérdésre politikai indíttatásúnak nevezte a pedagógus- és civil szervezetek vasárnapi tüntetését egy sajtótájékoztatón Zircen vasárnap délután. Az államtitkár megjegyezte: a tüntetés igen csekély részvétel mellett zajlott le, de törvényes volt. Mint mondta, a követeléseik teljesen illuzórikusak és nem annyira szakmaiak, mint inkább politikaiak. Hozzátette: „ezt mutatja az is, hogy a legkisebb szakszervezet mellé társul odaszegődött hálózatok együttesét nem bejegyzett szervezetek alkotják, amelyekről nem lehet tudni, hogy kiket képviselnek, hogy milyen felhatalmazásuk van. E laza szerveződések antidemokratikusnak kiáltják ki a mostani kormányzatot, amely szabályos, jogszerű választások után nyerte el a kétharmados többségét, a maguk maroknyi kisebbségének akaratát akarják rákényszeríteni a társadalomra.”