Nem lehet majd sörként forgalmazni a citromos sört

2013. május 21. 19:50

A Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ) sörökre vonatkozó irányelvének módosítása szerint ezentúl nem lehet „sör” néven forgalmazni olyan terméket, amely úgy készül, hogy az érlelést, szűrést követően bármilyen anyagot hozzáadnak, és így megváltozik a jellege, íze, illata, színe, tehát lényegében egy új termék jön létre – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium a kormányzati hírportálon.

2013. május 21. 19:50

A kormany.hu tájékoztatása szerint az ilyen termékek neve akkor tartalmazhatja a „sör” kifejezést, ha a gyártó a fogyasztó számára egyértelművé teszi, hogy a sör csupán a készítmény egyik alkotóeleme. Így lehet majd például sörkeveréket, sörmixet vagy sörtartalmú italt árulni. A Magyar Élelmiszerkönyv sörökre vonatkozó irányelvének módosítását az indokolta, hogy az utóbbi időben több olyan termék is megjelent a piacon, amely az irányelv által szabályozott termékcsoportba nem sorolható be.

Az irányelv módosításával egy időben jelent meg a „Megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott sörök” irányelv. Ez a kifejezetten magasabb minőségi kategóriába sorolható, különleges sörökre vonatkozó szabályozás jelentősen korlátozza a felhasználható adalékanyagok számát, illetve meghatározza a magasabb minőségi elváráshoz tartozó beltartalmi értékeket, például a minimális eredeti extrakt- és alkoholtartalmat. Az irányelv azt is rögzíti, hogy a különleges minőségű söröket milyen csomagolásban lehet forgalmazni – olvasható a kormányzati hírportálon.
 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krombacher
2013. május 21. 21:00
Háááát ! Az a - minek is nevezzem- kotyvalék amit kukoricadarából,rizsből, krumpliból és még kitudja miből kotyvasztanak az sör. Az az ital, ami csak komló, maláta, élesztő és vízből készült, hozzáadva narancsszörpöt, az nem sör. Milyen szép az " európai hagyományokra " Európa szellemére hivatkozni, de egy 1516-os !!! tisztassági törvényt leseperni az asztalról Lobby ez az egész. Én szívesebben megiszok egy 1-2 % alkoholtartalmú Radler-t, mint egy 5 %-os rizssört. Egy jó, tiszta Radlertől senki nem kap fejfájást...
Sebaj Tóbiás
2013. május 21. 20:55
Ezentúl sör jellegű ízesített alkoholos italnak fogják hívni a kedvenc citromos Tuborgomat ?? Megáll az eszem, a belgák évszázad óta főznek gyömölcs ízesítésű söröket,és sörnek árulják. Az egy dolog, hogy van aki nem szereti, de ha a világban nagynevű sörgyárak sörként árulhatják az ilyesmit,akkor nekünk mi a frásznak kell pápábbnak lenni a pápánál ? Bakker a Tokaji márkanevet nem tudtuk megvédeni, de a világhíres magyar sörgyártással bosszút állunk ?
Cassi
2013. május 21. 20:54
Akkor ezután citromos sör helyett citromos radler lesz a felirat, óriási változás valóban. http://en.wikipedia.org/wiki/Radler Én kifejezetten szeretem, mert napközben (munkahelyen) is lehet inni, és sokkal finomabb, mint egy kóla vagy egy fanta, nem olyan cukros.
kjkj945
2013. május 21. 20:29
""Készítése [szerkesztés] A sörfőzés folyamatának diagramjaForróvízCefrézőMalátaKomlóFőzőtartálySzűrésAz élesztő hozzáadása, majd erjesztésHűtőPalackozásHordóba töltés Az 1516-os Reinheitsgebot (a bajor sörtisztasági törvény) szerint sörkészítéshez a következő négy alapanyag szükséges: maláta, komló, élesztő és víz. Amennyiben a gyártó nem ragaszkodik a tisztasági törvényhez, akkor ún. pótanyagot is felhasználhat a sör gyártásához. Leggyakrabban használt pótanyag a kukoricaőrlemény, a rizs, az árpa és különböző szénhidrát tartalmú termékek. Alapanyagai [szerkesztés] A sör gyártásához a vonatkozó kötelező előírásoknak (törvény, rendelet, MÉ I. kötet), nemzeti szintű ajánlásoknak (MÉ II. kötet, szabvány), ezek hiányában a szokásos és a sörgyártási, valamint az étkezési célnak megfelelő minőségű, a következőkben felsorolt anyagok használhatók fel. Alapanyagok Maláta (általában árpa vagy búza csíráztatásával készült termék) Víz (85-95%-a) Pótanyagok (a sörlé szárazanyag-tartalmának legfeljebb 30%-a származhat pótanyagból) Árpa Csírátlaní­tott kukoricaőrlemény Rizs Szénhidráttartalmú termékek Ízesí­tő- és színezőanyagok Komló (az ízét, színét és illatát elsősorban ez adja meg) Komlókészí­tmények Színezékek Karamellmaláta és színezőmaláta Technológiai segédanyagok Szén-dioxid Élesztő Szűrő- és derí­tő anyagok Enzimek
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!