Ipsos: A trafikügy sem változtatott a pártok támogatottságán

2013. május 16. 12:20

Az Ipsos május első felében végzett felmérése szerint bármennyire megélénkült is a politikai élet, ebből a pártok az elmúlt egy hónapban nem profitáltak. A biztos pártválasztók körében a Fidesz vezet 48 százalékkal, az MSZP 26, a Jobbik 14, az Együtt 2014-PM 7, míg az LMP 2 százalékkal bír, a DK-ra 1 százalék voksolna.

2013. május 16. 12:20

Az Ipsos májusi felmérése szerint a teljes népességen belül a Fidesz maradt 24 százalékon, három párt pedig statisztikai értelemben alig érzékelhető, 1-1 százalékpontos veszteséget szenvedett. Így az MSZP-t jelenleg a választásra jogosultak 14 százaléka támogatja, a Jobbik 7, az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért választási szövetség 3 százalék támogatását élvezi. Az LMP és a Demokratikus Koalíció (DK) táborának mérete a múlt hónap során sem változott: 2, illetve 1 százalékos. Az utóbbi hetek inkább a bizonytalanságot, a passzivitást erősítették, a pártoktól távolságot tartók aránya ugyanis 45-ről 48 százalékra emelkedett. A biztos pártválasztók – akik a választópolgárok háromtizedét magában foglaló csoportot alkotnak – körében a Fidesz vezet 48 százalékkal, a második az MSZP 26 százalékkal, a Jobbik 14 százalékkal a harmadik helyen áll. Az aktív és elkötelezett választók 7 százaléka sorakozik fel az Együtt 2014-PM mögé, míg az LMP-re ebben a körben 2 százalék, a DK-ra 1 százalék voksolna.

Hiába forrong a közélet, a parlamenten belüli és azon kívüli adok-kapok, a trafikbotrány, az ellenzéki pártok együttműködésének új alapokra helyezése nem hozott új szavazókat egyik pártnak sem, s a közhangulat mutatói is keveset módosultak” – olvasható az elemzésben. Az Ipsos szerint ugyanakkor „némi hullámzás” megfigyelhető, az év eleji javulást követően áprilisban ugyanis valamelyest romlott az országban zajló folyamatok megítélésének mérlege, május elején viszont ismét kedvező változásokat lehetett regisztrálni. Jelenleg az emberek 67 százaléka szerint rosszul mennek az ország dolgai, míg 26 százalék szerint jó irányban haladunk (a múlt hónapban 71, illetve 22 százalék volt ez az arány). A kormányváltás szükségességéről alkotott vélemények lényegében három hónapja változatlanok: március-áprilisban 48-49 százalék fejezte ki óhaját az Orbán-kabinet távozására, arányuk most is 48 százalék. A kormány maradásának hívei három hónapja ugyanannyian, 32 százaléknyian vannak.

A pártpreferenciával nem rendelkezők csoportja a lakosság csaknem felét teszi ki, és ebből legnagyobb méretű a teljesen passzívak köre. A lakosság 24 százalékának, körülbelül kétmillió embernek a 2014-es választási részvételére nagyon kevés esély van az Ipsos szerint, az érintetteknek ugyanis a távolmaradásban már múltjuk van: 95 százalékuk 2010-ben sem szavazott. A passzívak az átlagosnál jóval pesszimistábbak és elégedetlenebbek. Nagy többségük, 83 százalékuk szerint rossz irányban mennek az ország ügyei, és csak 10 százaléknak van kedvező véleménye. A kormányváltás gondolata is erőteljes körükben, 53 százalék szerint más politikai erőnek kellene átvennie a kormányrudat; 10 százalék szerint a Fidesznek kellene maradnia.

A „titkolózók” csoportja ebben a hónapban 7 százalékos, tehát nagyjából 600 ezer választópolgár megtartja magának a pártpreferenciáját, azt a közvélemény-kutatók számára nem vallja meg. Véleményük alapján az Ipsos szerint kijelenthető, hogy ők is inkább az ellenzék felé húznak, de a kormánypártoknak is van ott tartalékuk. Közérzetük az átlagosnál kedvezőbb, de alapvetően negatív mérleget vonnak: 55 százalékuk szerint rossz úton jár az ország, 30 százalék viszont elégedettségét fejezte ki ezzel kapcsolatban. A kormány további működésével kapcsolatban a többségük (57 százalékuk) tanácstalan (pontosabban ebben a kérdésben is rejtőzködik), 29 százalék új kormányt szeretne, 14 százalék a régit. Elég aktív választói közegről van szó, héttizedük tervezi, hogy szavazni fog.

A bizonytalanok közé a népesség 17 százaléka tartozik, nagyjából 1,3-1,4 millió választópolgár – mérte az Ipsos. Fele részük mutat részvételi hajlandóságot, így körülbelül 700 ezer szavazóra nagy valószínűséggel számíthatnak a pártok. A mostani politikai viszonyokkal meglehetősen kritikus a választani szándékozó, de jelenleg pártot nem találó polgárok csoportja: 77 százalékuk elégedetlen az országban zajló történésekkel, 53 százalékuk a kormány távozását szeretné. Ezzel szemben áll az aktív hezitálók 12-13 százaléka: ők elégedettek a közállapotokkal és a jelenlegi hatalmi viszonyok fennmaradását is szeretnék.

A passzív szavazók jellegzetes típusa a 30 év alatti, alsóközép státuszú, rossz munkaerő-piaci pozícióban lévő vagy éppen most munkanélküli, községben élő választópolgár. A titkolózók főképpen a közép- és felsőfokú végzettségűek körében, valamint vidéki kisvárosokban, falvakban élnek. Az aktív bizonytalanoknak nincsen egyedi társadalmi-demográfiai karakterük, így a pártok számára a feladat nehéz: nem tudnak koncentráltan rájuk találni, értük mindenfelé kell kampányolniuk - állapította meg májusi elemzésében az Ipsos.

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
=nessuno=
2013. május 16. 23:34
Majd fog. Idő kell, mire eljut mindenkihez.
kuwiq
2013. május 16. 14:49
Csak arra tudok következtetni, hogy az emberek megnézték, a saját környékükön kik nyertek, és levonták a következtetést, hogy nem kizárólag fideszesek és családtagjaik nyertek, sőt, itt-ott kifejezetten nem. A maszop és csatolt részei akár össze is kommunikálhatják magukat trafik ügyben, akkor se lesz igazuk (már megint), csak maguk alatt vágják a fát, mint rendesen.
bigyomail
2013. május 16. 14:34
Ebből is látszik, hogy a komcsi vállalkozásellenes többség még mindig kitart az elvtársak mellett, mert ugyan úgy, ahogy ~70 éve, ma is azt hiszi, hogy az államosítások végén azért neki is jobb lesz azáltal, hogy jól ki lett szúrva a kizsákmányoló tőkésekkel és kollaboránsaikkal. Rossz hírem van. Nem lesz jobb.
kamasuka
2013. május 16. 14:26
"A biztos pártválasztók körében a Fidesz vezet 48 százalékkal, az MSZP 26, a Jobbik 14, az Együtt 2014-PM 7, míg az LMP 2 százalékkal bír, a DK-ra 1 százalék voksolna." Hogy a toszba mért tegnap a nézőpont 6%ot az LMPnek és 10%ot a libásnak?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!