Emmi: Nem hitbizomány a Ludwig Múzeum igazgatói posztja

2013. május 03. 09:18

A törvényi előírásoknak megfelelően járt el az Emberi Erőforrások Minisztériuma akkor, amikor kiírta a Ludwig Múzeum igazgatói állására a nyilvános, a vezetői posztot nem hitbizománynak tekintő pályázatot – közölte a tárca.

2013. május 03. 09:18

„Bencsik Barnabásnak, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatójának határozott időre szólt a mandátuma, ami 2013. február 28-án lejárt. Ezt a tényt a sajtóban megjelent írások szerint többen nem hajlandóak tudomásul venni, holott a demokratikus gondolkodás alapja a hatályos törvények tisztelete” – szerepel a múzeumot fenntartó Emmi sajtó-, kommunikációs, közkapcsolati és protokoll főosztályának közleményében.

Mint írták, a 2013. március 1-jén kiírt pályázatra két pályamunka érkezett, ezeket a miniszter jogszabályoknak megfelelően létrehozott javaslattevő bizottsága megtárgyalt és értékelt. A bizottság munkájában részt vett a műkritikusok nemzetközi szövetsége, az AICA magyar szekciójának elnökségi tagja is.

Hangsúlyozták: a minisztérium munkatársainak és a bizottsági tagoknak a döntés-előkészítés ezen szakaszában a pályázók személyiségi jogainak védelmében titoktartási kötelezettsége van, a pályázókról és a pályamunkákról nem adhatnak információt. Az ezzel ellentétes állítások a hatályos magyar jogszabályok figyelmen kívül hagyásáról tanúskodnak.

„Bencsik Barnabás az előző kormány idején, Hiller István minisztertől egy akkor sokak által vitatott eljárást követően 2008-ban, öt évre kapta megbízatását. Intézményvezetői munkájához a minisztérium mindvégig, így az elmúlt három évben is minden támogatást megadott, szakmai munkájába senki semmilyen módon nem avatkozott bele” – áll az Emmi kommünikéjében.

A tájékoztatás kitér arra, hogy a Ludwig Múzeum állami költségvetési intézmény, ezért vezetőjének megbízására a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénynek hosszú évek óta érvényben lévő rendelkezése vonatkozik, amelynek értelmében a határozott idejű vezetői megbízás lejártát követően új pályázati eljárás lefolytatása szükséges. Erről a tárca 2012. december 21-én kelt levelében tájékoztatta Walter Quienst, a Peter und Irene Ludwig Stiftung ügyvezető igazgatóját is.

A miniszteri döntés határideje 2013. május 12., előtte a tárca személyesen is konzultálni kíván Walter Queinsszel a főigazgatói pályázat ügyében – áll a közleményben.

Sajtóhírek korábban arról számoltak be, hogy a Ludwig Múzeum igazgatói székéért folyó pályázati eljárásban a szakmai bizottság a jelenlegi igazgatóval, Bencsik Barnabással szemben Fabényi Júliát, a Műcsarnok egykori vezetőjét, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának jelenlegi igazgatóját javasolja a posztra.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2013. május 03. 12:52
Most valami azért világos lett. Hogy miért kellett az új pályázatban - bár annak indokoltságát ugye, a tudósítás állításával szemben, senki sem akarta megkérdőjelezni, - egy olyan pályázót kihozni győztesként, akinek a pályamunkája ismeretlen, a mellette való döntés tehát így igazolhatatlan a nyilvánosság előtt. Nyilván azért, hogy az eddigi igazgató megtudja: "nem hitbizomány a Ludwig múzeum igazgatói posztja". Oké, de azért még maradt egy kérdés: akkor miért nem közölték ezt vele már rég, akár írásban is? Meg még egy: és ettől még miért nem ő nyerte a pályázatot? Itt megjegyzem, sokan azt hiszik, hogy azért nyert a másik, mert ő jobban "tetszett" a szakmai grémiumnak. Nos, a helyzet úgy áll, hogy nem volt szakmai grémium, az ítéletet hozó testület részben minisztériumi tisztviselőkből (4 db), részben MMA-alelnökből, egy MN újságíróból, a Müpa fidesznyikjéből és egy (1) szakmai képviselőből, meg a múzeum egy munkatársából állt. (7:2 lett...) Nos, a dolog úgy néz ki, hogy azelőtt "legalább" a szakmai javaslat ellenére hozta meg a felelős miniszter a döntését, most egyszerűen betelepítik a többséget a bizottságba, és a miniszter meg "elfogadja a javaslatot." Ezért fölösleges a volt államtitkár szerint az ilyen pályázat. Érdekes, hogy miért nem az jutott eszébe, hogy lehetne akár tisztességes is a kinevezés folyamata...
incze
2013. május 03. 12:37
Pontosabban eddig nem volt hitbizomány.
tarackos
2013. május 03. 11:42
"A törvényi előírásoknak megfelelően járt el az Emberi Erőforrások Minisztériuma" Így van. Bezzeg mikor az írek járnak el jogszerűen Tobinnal az milyen már? A narancsfasiszták a joggal takarják el az erkölcstelenségüket. Amúgy Hitlert is jogszerűen választották meg...
BőröndÖdön
2013. május 03. 10:59
A történethez tartozik,hogy anno Bozóki András miniszterként szembement az egyöntető szakmai ajánlással és Petrányi Zsoltot nevezte ki a Mücsi élére,nem pedig Fabényi Júliát.A Fabényinek sok sikert kívánok a Ludwig élén!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!