Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A Fidesz 25. születésnapja alkalmából mintegy ezren tüntettek a párt Lendvay utcai székháza előtt. A demonstráción önkényuralmi rendszer kiépítésével vádolták a pártot, majd néhány százan átvonultak a Gyorskocsi utcához, ahol a cigány himnusz eléneklésével ért véget a rendezvény.
Az Alkotmány nem játék csoport szervezésében szombaton civilek demonstráltak a 25 éves Fidesz Lendvay utcai székházánál. A Facebookon szerveződő civil demonstráció szervezői bejegyzésükben azt írták, arról a Fideszről akarnak megemlékezni, amely egykor az önkény ellen, a jogállamért küzdött, de mára az önkény pártjává vált, és kizárólagos hatalomra tör.
A Fidesz-székház előtti utcaszakaszt a Dózsa György útig megtöltő (az Index tudósítása szerint nagyjából ezer fős) tömegben többen a hajdani népköztársaság címerét viselték, amelyen a Fidesz-felirat volt olvasható. Egy táblán az állt: „Ti vagytok azok ma, akik ellen '89-ben küzdöttetek!” A tüntetőket a Fidesz-székházra kitett „Békés ünnepet!” feliratú molinó fogadta.
A „Mostantól az önkény ellen! Mostantól a jogállamért!” mottóval megrendezett tüntetésen emlékeztettek arra, a Fidesz március 30-án ünnepli 25. születésnapját, április 1-jén pedig hatályba lép az alaptörvény negyedik módosítása. „Mi, Magyarország állampolgárai, ezt nem hagyhatjuk. Mostantól tüntetünk és szerveződünk, sztrájkolunk, ha kell. Mindennap fel fogjuk emelni a szavunkat az önkény ellen! Nem nyugszunk, amíg újra jogállamban nem élhetünk. Ez az aktív állampolgári ellenállás első napja. Nem hagyjuk!” – fogalmaztak.
A demonstráción a felszólalók közül többen a jövő évi választásokon való részvételre hívtak fel, utalva ezzel egy korábbi rendezvényre, ahol Tamás Gáspár Miklós filozófus azt javasolta, hogy a demokratikus ellenzéki pártok bojkottálják a választást. A rendezvényen szót kért Kőszeg Ferenc, a rendszerváltás demokratikus ellenzékének egyik tagja is, aki ugyancsak úgy vélte, nem hiszi, hogy a választás bojkottjával eredményt lehetne elérni, és az inkább a jobboldalnak kedvezne. Azt hangoztatta: Orbán Viktornak mennie kell, és előbb-utóbb menni is fog. Hangsúlyozta: a Fidesz az elmúlt 25 évben szinte mindenben megváltoztatta az álláspontját; szavainak alátámasztására Orbán Viktor korábbi mondatait idézte.
A felszólalók arról is beszéltek, hogy a kormányfő – visszaélve a kétharmados országgyűlési többséggel – diktatúrává változtatja az országot. Mások azt hangsúlyozták, hogy az alkotmányt elvették tőlük, és ezzel együtt a tiltakozás jogos eszközeit is.
A tüntetéshez a diákokkal való szolidaritásból, valamint az alaptörvény elleni tiltakozásul csatlakozott Schiffer András, az LMP társelnöke és más LMP-s politikusok is.
A tüntetők néhány száz fős csoportja a rendezvény végén átvonult a rendőrség Gyorskocsi utcai épületéhez, hogy így tiltakozzon a március 7-i székházfoglaló HaHa-s diákok szerintük jogszerűtlen előállítása ellen. A menet egy „Alkotmányt!” feliratú molinó mögött vonult, és „az alkotmány nem játék!” mondatot skandálta. A Gyorskocsi utcát elzáró rendőrsorfal előtt még hárman szólaltak fel, majd a rendezvény a cigány himnusz eléneklésével fejeződött be.