A szőlőtelepítési jogok eltörlése szintén hátrányosan érintené hazánkat a mediterrán borászatok előnyei miatt, erre azonban 2030-ig nem kerülhet sor. Mivel Magyarországon korábban nagy arányban vágtak ki tőkéket, egyelőre bőven van lehetőségünk újakat telepíteni anélkül, hogy elérnénk az unió által meghúzott határt.
Fejlődő vidékek
Vidékfejlesztésre összesen csaknem 85 milliárd euró juthat a KAP-ból, az éves, valamint tagállamok közötti megoszlásról azonban még nem döntöttek. A rendszer rugalmasságát a területek közötti megosztás vizsgálata, és a hatékonyság jutalmazása, illetve az összegek átcsoportosítási lehetőségei biztosíthatják majd. Utóbbi értelmében a közvetlen támogatások és a vidékfejlesztési források között 15-25 százalékot csoportosíthatnának át az országok. Hazánkban a vidékfejlesztési támogatások mintegy 400 millió euróval csökkennek, ám ezt a pénzt az ország más forrásokból, például a kohéziós alapból kiegészítheti.
Magyarország a következő időszakban évi 40 milliárd forintot fordíthat majd vidékfejlesztésre. A Mandinernek nyilatkozó fideszes képviselő szerint ez akkor lenne igazán előnyös, ha a forrásokat szabadabban használhatnánk fel, például erdőtelepítések segítésére. Ennek hiányában szerinte nem biztos, hogy értelmesen fel lehet használni a hatalmas összeget, így rengeteg értelmetlen túltámogatás fordulhat elő.
Az öntözőrendszerek fejlesztéséhez kapcsolódó beruházásokat, valamint az eredetileg tervezett 25 százalékos vízhasználat-csökkenés eltörlését ugyanakkor pozitívan értékelte a politikus, hiszen ez Magyarországon kulcsfontosságú az egyre gyakoribb szárazságok miatt.
Szintén csökkennek az agrárium és a vidékfejlesztés kifizetései, mintegy 11,7 millió euró összegben. Ez valamivel több, mint kétszáz gazdaságot érint, a forrás ugyanakkor átcsoportosítható lehet innovációs célokra. Ennek oka, hogy a vidékfejlesztés irányelvei szerint prioritásként kell alkalmazni az innovációt, a környezetvédelmet, illetve a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás elveit. Emellett előnyt élveznek a tudástranszfert, a versenyképességet javító, a kockázatkezelést és az erőforrás hatékony felhasználását elősegítő módszerek is.