„Az igazi konzervativizmusnak nincs esélye Közép-Európában”

2013. február 04. 14:54

Nincs valódi konzervatív párt a közép-európai országokban, mert a konzervativizmus elitista ideológia, a köré csoportosuló pártok is elitpártok, és kevés párt engedheti meg magának, hogy csak az elit támogatására támaszkodjon – hangzott el a Magyar Külügyi Intézetben (MKI) tartott hétfői beszélgetésen.

2013. február 04. 14:54

A rendezvényen bemutatták a Limes folyóirat Konzervativizmus 1989 után Közép-Európában című tematikus számát. Hamberger Judit, az MKI főmunkatársa, aki a cseh, a szlovák és a lengyel konzervatív pártokat vizsgálta a kiadványban közzétett írásában, kiemelte: bár a térségben a lengyel konzervatív pártok a legszervezettebbek, illetve a legrégibb hagyományokkal rendelkeznek, világosan megfogalmazzák, hogy az igazi konzervativizmusnak Közép-Európában nincs esélye. Érvelésük szerint ha létrejönne is egy tisztán konzervatív párt, sosem lesz akkora támogatottsága, hogy bejusson a parlamentbe, legfeljebb 2-3 százalékot érhet el a választásokon.

Mint mondta, a közép-európai országokban a konzervatív ideológia képviselői három fő értékrendet, eszmét vallva tömörültek: a nemzeti, a keresztény és a polgári konzervativizmus alapján szerveztek politikai pártokat. Ezeket az értékeket különböző mértékben vállalják fel, igazi konzervatív párt nincs, és az egyes országokban működő pártok eltérnek egymástól annak alapján, hogy mely értékeket tartják fontosnak – mutatott rá Hamberger Judit. Hozzátette, Szlovákiában például a nemzetállam megteremtése volt a fő cél a kilencvenes években, és bár a nemzetállam alapvetően konzervatív érték, minden pártnak fontos volt.

Szilágyi Imre, az MKI tudományos főmunkatársa hangsúlyozta, a konzervativizmus sem maradt ugyanolyan, mint ahogyan a 18. század végén megjelent. Két irányzata van, az egyik ragaszkodik a régi hagyományokhoz, a másik pedig azt vallja, hogy ez a szellemi irányzat az idők során változott. Szerbiáról azt mondta, az ország társadalmi szerkezete nem alkalmas arra, hogy igazi konzervatív, elitista párt jöjjön létre, ezért a konzervatív pártok külpolitikai kérdésekben akarják megjeleníteni az ideológiában központi helyet elfoglaló nemzet kérdését is, ezért szorgalmazzák a koszovói helyzet megoldását.

Virág Jenő főszerkesztő arról beszélt, hogy 1988-ban jelent meg a folyóirat első száma, akkor még természetvédelmi, természettudományi témájú írásokkal. Azért kapta a kiadvány a Limes nevet, mert Komáromhoz kötődik, és itt húzódott az ókori római provincia, Pannónia határa. Kezdetben főleg helytörténeti jellegű írásokat közöltek, majd egyre nagyobb szerepet kapott a közép-európaiság kérdésköre – idézte fel. Véleménye szerint hiánypótló szerepre vállalkoztak, mert tematikus számokat jelentettek meg fontos történelmi kérdések elemzésére. Tavaly például Közép-Európa vallási, etnikai és kulturális megosztottságával, az erdélyi magyarság történetével is foglalkoztak – tette hozzá. Hangoztatta, hogy jelenleg bizonytalan a folyóirat jövője, 2013-ban legfeljebb egy számot tudnak kiadni.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2013. február 04. 16:34
Ki találta azt ki, hogy a konzervatizmus egy elitista pártot takar. Úgy látszik, hogy teljesen félremagyarázzák a konzervatizmust, mivel a konzervatizmus nem köthető ideológiai írányzatokhoz, hanem értékre épülő magatartás forma. Érdekes modon ide tartozott a nemzeti radikalizmus és a nemzeti liberalizmus is a konzervatizmus kialakulásakor valamikor a XIX. században és azóta külömböző fejlödésen ment keresztül a kornak megfelelően. A konzervatizmus állandó változáson keresztül tartja meg az állandoságot, ami nem egy avitt régmúltba való révedés.
tarackos
2013. február 04. 16:29
Hát a békementes statisztákkal tuti nem lesz konzervatív párt. Egy jobb-liberális pártra viszont lenne igény. Vmi hasonló volt a szakócás-párt is az "aranykor" idején aztán a beépített ügynökök szélre vitték a pártot és a statisztákat...
GV0917
2013. február 04. 16:25
Érdekes.Pedig ahogy viselkednek és viselkedtek a hajdani elvtársURAK,azt gondolná az ember,hogy az ELTE-ből árad a konzervattív felsőbbrendűség! A régi mondás-"Extra Hungaria non est vita.." lefordítva köznapira-Budapesten kívül nincs semmi,ha van is valami-az MUCSA!Pest meg:ETON No most hogy legyen valaki konzervatív,miközben ha megkaparjuk,a FENNSŐBBRENDŰEK jórésze is vidéki kötődésű.Csak restellik magukat,mint a hajdani parasztgyerek,aki "guminázijumba"járt-mivel az apja igy dicsekedett a vasúti bakternek,amíg várt a "hathuszasra"!
Viktus
2013. február 04. 15:59
Ez nem igaz nálunk pl. vannak konzervatív szocik megy a sok évtizedes harc a nyugat ellen meg van menetelés is ... hol a pannon puma ugrik hol sikeres tündérmesében rugaszkodunk el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!