Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
Ukrajna fontos partnere a NATO-nak, ezért üdvözlendő, hogy 2010 nyara után most először ismét tartottak NATO-ukrán védelmi miniszteri találkozót – hangsúlyozta Hende Csaba pénteken Brüsszelben az MTI-nek adott nyilatkozatában.
A magyar honvédelmi miniszter a NATO-országok védelmi minisztereinek csütörtökön kezdődött kétnapos tanácskozásán vett részt. A második ülésnapon a NATO-miniszterek megbeszélést folytattak ukrán kollégájukkal, Pavlo Lebegyevvel. Hende Csaba elmondta, hogy pénteken aláírták azt a megállapodást, amelynek értelmében Ukrajna egy hadihajóval bekapcsolódik a szomáliai partok közelében a kalózkodás elleni, Ocean Shield elnevezésű tengeri NATO-műveletbe. Ukrajna emellett jelen van az afganisztáni, valamint a koszovói NATO vezetésű katonai misszióban is.
Hende Csaba megerősítette, hogy a NATO-országok támogatják az ukrán haderőreformra irányuló erőfeszítéseket.
A NATO-miniszterek az előző napon a védelmi képességekről tárgyaltak. Egyetértettek abban, hogy a 2014-es afganisztáni kivonulás után – az Afganisztánban kialakult és begyakorolt jó együttműködési, illetve együtt-alkalmazási képességek fenntartása érdekében – az eddiginél több és nagyobb szabású katonai gyakorlatot kell rendezni.
A honvédelmi miniszter az MTI-nek elmondta: a konkrét katonai terveket a gyakorlatokat illetően még nem dolgozták ki, egyelőre politikai szinten fogalmazódott meg a szándék. Közölte, hogy amerikai részről jelezték: az Egyesült Államok is kész fogadni NATO-gyakorlatot a saját területén. Ennek a megvalósítása jó alkalmat kínálna az európaiaknak arra, hogy gyakorolják csapatok adott időn belüli eljuttatását nagy távolságokra. A miniszterek között egyetértés van abban, hogy nem csupán szárazföldi, hanem légi, tengeri, valamint a számítógépes hadviselés területét érintő gyakorlatokat is kell tartani.
Afganisztánnal kapcsolatban Hende Csaba elmondta: egyelőre még nem határozták meg, milyen létszámmal, szerkezettel induljon 2014 – az ISAF haderő kivonása – után az új nemzetközi misszió, amelyben a hangsúly már a kiképzésen lesz. Így azt sem tudni még, hogy mekkora lesz a magyar részvétel ebben az új misszióban. Magyarország ugyanakkor hozzájárul majd az afgán fegyveres erők fenntartásának költségeihez, mert azt Afganisztán ma még saját erőből nem lenne képes finanszírozni. A magyar vállalás – 2015 és 2017 között évente félmillió dollár (110 millió forint) – a nehéz magyar gazdasági helyzet miatt alacsonyabb, mint a Magyarországhoz hasonló méretű többi NATO-ország hozzájárulása – mondta Hende Csaba.