Átléptek minden határt – már az oroszok is kiakadtak azon, hogy Ukrajna mit művel Magyarországgal
Egyre durvább eszközöket választ Kijev.
Mianmarban (korábbi nevén Burmában) járt Németh Zsolt külügyi államtitkár. A politikus Aung San Suu Kyi emberi jogi harcossal is találkozott.
A Külügyminisztérium közlése szerint 25 év óta ez a legmagasabb szintű magyar diplomáciai látogatás Mianmarban (korábbi nevén Burma). Az 1988. szeptemberi katonai hatalomátvétel óta egészen a közelmúltig kapcsolataink gyakorlatilag szüneteltek. „Magyarország megkülönböztetett figyelemmel követi a mianmari társadalmi és gazdasági átalakulást és szorgalmazza a 2011 áprilisa óta tartó reformfolyamat, a politikai és gazdasági változások továbbvitelét” – közölte a Külügy.
Mianmarban a 2010. novemberi választások nyomán a parlament által 2011 tavaszán megválasztott Thein Sein elnök és a mögötte álló, változást kívánó erők fokozatosan mind markánsabbá váló társadalmi és gazdasági reform folyamatot indítottak el. A folyamat azután kapott teljes lendületet, miután 2011 augusztusában Thein Sein elnök és Aung San Suu Kyi, a demokratikus ellenzék vezetője személyes megbeszéléseket folytatott. A politikai foglyok szabadon bocsátása, a cenzúra megszüntetése, a szakszervezetek alapításának engedélyezése, a választási törvény módosítása és annak lehetővé tétele, hogy a legbefolyásosabb ellenzéki erő, az Aung San Suu Kyi vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) indulhasson a 2012. áprilisi időközi választáson – mind-mind olyan lépés volt, amely a nemzetközi közösség számára meggyőzően bizonyította a reformfolyamat valódiságát. A kétoldalú kereskedelmi forgalom volumene jelenleg elhanyagolható, néhány tízezer amerikai dollárt tesz ki. Hazánknak közvetlen kereskedelmi érdekeltsége jelenleg nincs Mianmarban, de a Külügyminisztérium közlése szerint a magyar kormány arra törekszik, hogy jól működő gazdasági kapcsolatokat építsünk ki a mintegy hatvanmilliós népességű országgal. A mianmari politikai nyitás következményeként egyre több magyar turista és üzletember látogat Mianmarba.
A magyar kormány és a civil szervezetek összesen 620 ezer USD adományt juttattak el 2009-ben a Nargis ciklon pusztításainak enyhítésére. A 2011-es politikai reformok Mianmar korábbi nemzetközi elszigeteltségének oldódásához vezetett és maga után vonták a kapcsolatok jelentős javulását az Egyesült Államokkal és az EU-val.
Az USA enyhített embargóján, hosszú idő után nagykövetet akkreditált, Hillary Clinton külügyminiszter 2011 decemberében, Barack Obama elnök 2012 novemberében hivatalos látogatást tett az országban. Az EU 2012 áprilisában felfüggesztette szankcióit Mianmarral szemben, Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő 2012 áprilisában, José Manuel Barroso EB-elnök novemberben látogatott Mianmarba. Az EU képviseletet nyitott az ország gazdasági központjában, Rangoonban. Több EU-tagállam állam-, illetve kormányfőjének, valamint miniszterének látogatása fémjelezte 2012-ben a viszonyban beállt pozitív változást.
Aung San Suu Kyi a demokráciáért és az emberi jogokért vívott burmai küzdelem nemzetközi hírű ikonja, Szaharov-díjas, Nobel-békedíjas, megkapta az amerikai törvényhozás Kongresszusi Aranyérmét. Apja a modernkori Burma „atyjának” tekintett Aung San tábornok, aki irányította a brit gyarmattartókkal folytatott tárgyalásokat Burma függetlenségéről, 1947-ben merénylet áldozata lett. Aung San Suu Kyi Indiában, majd Nagy-Britanniában élt, Mianmarba 1988-ban tért vissza, ahol segített a Nemzeti Liga a Demokráciáért megalapításában. Az 1989-2010 közötti 21 évből megszakításokkal 15 évet töltött házi őrizetben, illetve börtönben. A junta több ízben felajánlotta, hogy szabadon engedi, ha elhagyja az országot, ezt ő elutasította. A 2012-ben megtartott időközi választásokon az NLD elsöprő győzelmet aratott, 45 képviselő helyből 43-at megszerezve. Aung San Suu Kyi a parlamentben jelenleg bizottsági elnöki posztot tölt be.