Közpénzért értéket: fokozottan figyelik majd a köztisztviselők munkáját

2013. január 21. 19:08

Megváltozik július 1-jétől a közszolgálati tisztviselők teljesítményének értékelése, gyakrabban és más szempontok alapján mérik majd a munkájukat. Hasonló értékelést vezetnek be a rendvédelmi dolgozók, később a katonák körében is.

2013. január 21. 19:08

Az új rendszerben – amely 2014-től a katonákra is érvényes lesz – elsősorban a munkaköri leírásban foglaltak teljesítését és a munkához való hozzáállást vizsgálják majd a szervezeti vezetők – mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára az MTI-nek. Biró Marcell azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy a Magyar Közlönyben hétfőn megjelent az új teljesítményértékelési rendszerről szóló kormányrendelet.

Az államtitkár szerint a korábban alkalmazott szisztéma – amelyet a Gyurcsány-kabinet idején Szetey Gábor dolgozott ki államtitkárként – teljes kudarcot vallott, mert túlbürokratizálták, „nyűg volt munkavállalónak és munkaadónak egyaránt”, végül „a szervezetrendszer belső ellenállásán elbukott”. Az újfajta – a főosztályvezetőkig bezárólag minden tisztviselőre kiterjedő – teljesítményértékeléssel arra keresnek választ, hogy a dolgozó ellátta-e a munkaköri leírásában foglaltakat, továbbá nézik a munkamagatartását, a munkához való hozzáállását, így például azt is, hogy időben jár-e dogozni, kitölti-e és mennyire hasznosan a munkaidejét, mert „elszámoltathatóvá kell tenni a tisztviselőket ilyen alapvető kötelezettségei tekintetében is” – mondta.

Szavai szerint nem elsődlegesen a jutalmazás mértékét szeretnék meghatározni az értékeléssel – noha „lehet értelme differenciált, teljesítményalapú bérezést kialakítani a közigazgatásban” –, az ugyanis egyfajta eligazítással is szolgál a munkavállalónak, vagyis „önmagában is megáll”, hiszen az a kormánytisztviselő szakmai fejlődésének, továbbképzésének alapját jelenti.

Ha a szervezeti vezetők által végzett teljesítményértékelés során az derül ki – folytatta Biró Marcell –, hogy a tisztviselő nem hatékonyan látja el munkáját, akkor más feladatot kaphat, ha viszont valaki „önhibájából, rendre nem tudja ellátni feladatát”, akkor annak súlyosabb következménye is lehet. Az alapvető cél azonban nem a szankcionálás, hanem az, hogy mindenki ott és olyan munkakörben dolgozzon, ahol szükség van rá – hangsúlyozta.

A közigazgatási államtitkár az új, a korábbinál szerinte jóval egyszerűbb rendszer alapelvei között említette a „pénzért értéket” elvét – vagyis hogy az állampolgárok adóforintjaikért értékes szolgáltatást kapjanak –, az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és a minőségi közigazgatást. Hozzátette, hogy a közvetlen felettesek egy meghatározott szempontrendszer alapján végzik el az értékelést, amelyet egy informatikai felületen tehetnek majd meg. Megjegyezte, arra is lesz lehetőség, hogy a beosztottak önmagukat is értékeljék.

Biró Marcell elmondta, az új teljesítményértékelési rendszer a közigazgatási szervezetrendszer átalakításának sorába illeszkedik. Az eddigi átszervezésekről szólva felidézte a minisztériumok számának és a központi hivatalok, országos hatáskörű szervek létszámának megfelezését, továbbá a megyei kormányhivatalok és a járási hivatalok létrejöttét, valamint azt is, hogy eddig mintegy 450 fiatal vett részt a közigazgatási ösztöndíjprogramban.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2013. január 22. 10:05
"fokozottan figyelik majd a köztisztviselők munkáját" Akkor most már nem lehet majd orbánozni, meg fideszezni? Betartani a koalíciós kormánynak és a törvényességnek? Már ezt is eeeveszik a szegíny baloldaltóó? Akkor értelmit veszíti a szadesz, a gyurcsány-bajnai-mesterházi támogatására kiépített és beépített státusz? Oda a jogállam!!!! Oda a demokrácia!
Soma
2013. január 21. 21:21
A közszféra mindig is "szabályozó eszközként" működött. Minden kreativitást kiiktattak abból az emberből, aki egyszer bekerült a gépezetbe. Most az újabb mánia, hogy az egyszerű ügyintézőnek is legyen főiskolai képzettsége. Ha valami gond volt, azonnal a közalkalmazotti létszámfelesleget kereste minden kormány. Nem hiába működött jól a közszféra a "békeidőkben". Kiszámítható fizetés, kiszámítható, egyenletesen teljesítő orvos, tanár, egészen az utcaseprőkig. Ma minden ágazatban frusztráltak az emberek, a közszférában nagyrészt politikusok, a magánszférában nagyrészt maffiózók és nem szakemberek irányítanak, nem felejtik el alkalmazni a hatalmaskodás művészetét sem. Innen kéne felállni. Most ott tartunk, hogy az ifjúságot tüntikézésre, nem tanulásra és munkára biztatjuk.
HSL
2013. január 21. 21:08
azt is meg kell nézni, mindenhol ki van e rakva a kedves vezér képe és rendesen meghajolnak e előtte ez a forradalmi minimum
tarackos
2013. január 21. 21:05
"„pénzért értéket”elvét – vagyis hogy az állampolgárok adóforintjaikért értékes szolgáltatást kapjanak –, az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és a minőségi közigazgatást." Ezek szerint nyilvános lesz? Vagy annyira azért nem akarunk transzparensek lenni. Csak annyira mint a baltás-ügynél Tibike?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!