Az új rendszerben – amely 2014-től a katonákra is érvényes lesz – elsősorban a munkaköri leírásban foglaltak teljesítését és a munkához való hozzáállást vizsgálják majd a szervezeti vezetők – mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára az MTI-nek. Biró Marcell azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy a Magyar Közlönyben hétfőn megjelent az új teljesítményértékelési rendszerről szóló kormányrendelet.
Az államtitkár szerint a korábban alkalmazott szisztéma – amelyet a Gyurcsány-kabinet idején Szetey Gábor dolgozott ki államtitkárként – teljes kudarcot vallott, mert túlbürokratizálták, „nyűg volt munkavállalónak és munkaadónak egyaránt”, végül „a szervezetrendszer belső ellenállásán elbukott”. Az újfajta – a főosztályvezetőkig bezárólag minden tisztviselőre kiterjedő – teljesítményértékeléssel arra keresnek választ, hogy a dolgozó ellátta-e a munkaköri leírásában foglaltakat, továbbá nézik a munkamagatartását, a munkához való hozzáállását, így például azt is, hogy időben jár-e dogozni, kitölti-e és mennyire hasznosan a munkaidejét, mert „elszámoltathatóvá kell tenni a tisztviselőket ilyen alapvető kötelezettségei tekintetében is” – mondta.
Szavai szerint nem elsődlegesen a jutalmazás mértékét szeretnék meghatározni az értékeléssel – noha „lehet értelme differenciált, teljesítményalapú bérezést kialakítani a közigazgatásban” –, az ugyanis egyfajta eligazítással is szolgál a munkavállalónak, vagyis „önmagában is megáll”, hiszen az a kormánytisztviselő szakmai fejlődésének, továbbképzésének alapját jelenti.
Ha a szervezeti vezetők által végzett teljesítményértékelés során az derül ki – folytatta Biró Marcell –, hogy a tisztviselő nem hatékonyan látja el munkáját, akkor más feladatot kaphat, ha viszont valaki „önhibájából, rendre nem tudja ellátni feladatát”, akkor annak súlyosabb következménye is lehet. Az alapvető cél azonban nem a szankcionálás, hanem az, hogy mindenki ott és olyan munkakörben dolgozzon, ahol szükség van rá – hangsúlyozta.