Giró-Szász: Az államadósság kétszeresének megfelelő tőke hagyta el az országot

2013. január 18. 08:26

Az 1970 és 2010 közötti negyven évben az államadósság kétszeresének megfelelő mozgótőke hagyta el Magyarországot, a kormány pedig szeretné megakadályozni a jövőben a tőke magyarországi adórendszerből való kivonását – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Az este című műsorában.

2013. január 18. 08:26

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerdán jelentette be, hogy a kormány visszamenőlegesen átlagosan mintegy 35 százalékos forrásadót vet ki az adóelkerülési céllal külföldre kivitt pénzekre.

Giró-Szász András csütörtökön emlékeztetetett arra, hogy 2011-ben indult az adóamnesztia, amely a tőke repatriálást volt hivatott szolgálni, és amelynek keretében 2012 novemberének végéig 67 milliárd forintot utaltak vissza Magyarországra. Hozzáfűzte, hogy december 31-ig volt lehetőség a pénzek hazahozatalára, így a 67 milliárdnál magasabb lehet a végösszeg.

A kormányszóvivő kifejtette: „A tisztesség úgy kívánja, hogy aki igénybe veszi egy állam szolgáltatásait, használja az infrastruktúráját, az egészségügyét, az oktatási intézményeit (...), akkor az az adójával járuljon hozzá ennek a fenntartásához”.

Becslések szerint 1000 milliárd forintnyi magyar eredetű vagyon lehet svájci bankszámlákon, míg egy tavalyi becslés szerint 275-320 milliárd forint hagyta el Magyarországot egy év alatt – hívta fel a figyelmet Giró-Szász András. Emlékeztetett arra, hogy az Observer tavaly állított össze egy tanulmányt azokról az országokról, amelyekben a legmagasabb az ilyen típusú pénzkiáramlás, és Magyarország is a listán volt.

A kormányszóvivő ugyancsak az Observer adataira hivatkozva kiemelte, hogy az 1970 és 2010 közötti 40 évben összesen 242 milliárd amerikai dollár értékű mozgó tőke hagyta el Magyarországot, amely a magyar államadósság kétszerese.

Giró-Szász András szólt arról is, hogy az elmúlt két évben Ausztria, Nagy-Britannia és Németország is kormányközi megállapodásokat kötött a svájci kormánnyal, amelyek alapján „ezek az országok is hasonló elvárásokat és eredményeket fogalmaztak meg”.

Ezen szerződések alapján az a gyakorlat alakult ki, hogy a Svájcban számlával rendelkező ügyfél forrásadót fizet a svájci kormánynak, amely a kiinduló államnak egyben átutalja ezt az összeget anélkül, hogy felfedné a számlatulajdonos személyét. Ausztria esetében 15 és 38 százalék között, Nagy-Britanniában és Németországban pedig 20 és 40 százalék között mozog az adó – jelezte.

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2013. január 18. 12:56
Szoval felkerik a svajci kormanyt hogy vezessen be egy bankadot, es ami befolyik belole azt ugyan legyen mar szives nekunk adni. Sok sikert :)
gubenc
2013. január 18. 12:43
A problémára már lézeett egyébként megoldás, Bajnaiék az adóparadicsomokba kimenő átutalásokat 20% forrás adó terhelte. A FIDESZ kormány egyik első intézkedése volt, hogy ezt megszüntesse. Jani miért nem lehene ugyanezt csinálni, esetleg 50%-os kulccsal? Csak nem ti is így viszitek ki a pénzeteket?
bigyomail
2013. január 18. 12:43
A kormányszóvivő milyen szépen megfelejtkezik arról, hogy a vagyonok kimenekítése 201-12 között csak fokozódott... Ráadásul ma azért viszik ki az emberek a pénzüket, mert ilyen nyilatkozatokból, no meg a nyugdíjügyből és a többi államosításból tudják, hogy itt nincs biztonságban.
naugye!
2013. január 18. 12:40
Még valami: amúgy ez hangulati előkészítése a hazai bankokban lévő megtakaritások lenyúlásának. Ha a közvélemény elfogadja, hogy a külföldi bankokban - egyébként teljesen legálisan! - elhelyezett megtakaritásokat visszamenőleg brutálisan megadóztatja az állam, innen már csak kis lépés, hogy a - többségükben külföldi tulajdonban lévő - hazai bankokban csücsülő pénzekre is igényt tarson a rezsim.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!