Taroltak a magyar egyetemek a neves nemzetközi ranglistán, és ez nem véletlen
A pár éve bekövetkezett versenyképességi fordulatról kérdeztük a felsőoktatásért is felelős szakállamtitkárt.
A kormányszóvivő közlése szerint nem lehet kevesebb a tavalyi 55 ezer főnél az államilag finanszírozott hallgatók száma, a felvételi ponthatárokat pedig karácsonyig meghatározzák.
Giró-Szász András a szerdai kormányülésről tájékoztatva közölte: a kabinet mindenkinek, aki eléri a minőségi küszöböt, időben befejezi tanulmányait, és Magyarországon akar dolgozni, annak kifizeti a tandíját. A kormányszóvivő közlése szerint csak a felvételi ponthatár elérése lesz az egyetlen feltétel, amelyet még karácsonyig meghatároznak. Hozzátette: az államilag finanszírozott hallgatók száma nem lehet kevesebb a tavalyi 55 ezer főnél.
Beszélt arról is, hogy jövőre 24 milliárd forinttal több pénz jut a felsőoktatásra, bár ebben az összegben benne van a PPP-konstrukciók kiváltása is – írja a hvg.hu.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a hvg.hu-nak nyilatkozva előrelépésnek nevezte a bejelentést, ennek ellenére szerint még sok a tisztázatlan kérdés. Elmondta azt is, hogy a Balog Zoltánnal folytatott megbeszélés során azt vette ki a miniszter szavaiból, hogy jogász és közgazdász szakokon továbbra sem lesznek államilag finanszírozott helyek, vagyis nem törölte el a kormány a tandíjat.
A HÖOK vezetője ezzel kapcsolatosan nem érti a kormány érvelését, amely a piaci szükségletekkel magyarázza az államilag támogatott mérnökképzést, hiszen ebben az esetben logikátlan, hogy miért nincs ez ugyanígy a jogászok és a közgazdászok esetében. Mindent összevetve ugyanakkor a HÖOK már kész tárgyalni, ezért arra kérték Balog Zoltán, hogy készítsen egy írásos anyagot, és azt küldje el az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórumnak.