A válság felfedte a gazdasági és a monetáris unió hibáit, és ezek a hibák mostanra a közös valuta- és belső piacot fenyegető veszélyekké nőttek. Ennek felismerése felelősséget is jelent: uniónkat működőképes, érthető és demokratikus struktúrával kell felruháznunk – jelentette ki csütörtök este Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Brüsszelben.
Az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján a német politikus leszögezte: nem szerencsés találgatásokba bocsátkozni az ütemterv pontosságát illetően, hiszen a csütörtöki találkozó éppen két hasonló ülés közé került, amelyeken a költségvetés egyelőre szintén bizonytalan pontjairól születhet döntés. „Nem látomásokra van szükségünk a jövővel kapcsolatban, hanem konkrét, gyakorlati tervekre, intézkedésekre” – mondta Martin Schulz, megjegyezve: nem szabad hagyni, hogy a szerződésmódosításokkal kapcsolatban kialakult viták eltereljék a figyelmet a valódi problémákról. „A két-három éven belül megvalósuló intézkedések ma nem segítenek egy fiatalnak állást találni” – mondta. Hozzátette: az unió felelőssége az itt élő fiatalok jövője.
Schulz feltette a kérdést: továbbra is a „kifürkészhetetlen és nyugtalanító” rendszer útját akarjuk-e járni, amelytől az unió állampolgárai érthető módon elfordulnak, vagy – és erre most lehetőség van – „végre kiszűrjük a szervezeti káoszt és erősítjük az európai demokráciát”. Megjegyezte: a már meglévő uniós intézményeknek – a Bizottságnak, a Parlamentnek és a Tanácsnak – hagyni kell hogy betölthessék eredeti feladatukat, hiszen „a nem demokratikus Európát az emberek sohasem fogják elfogadni”.
Az európai parlamenti elnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a konzultáció lezárult Herman Van Rompuy javaslatával kapcsolatban. Üdvözölte ugyanakkor, hogy a közelmúltban konszenzus született azt illetően, hogy az EP a legitim forrása minden uniós politikának. A gazdasági és monetáris unióra kitérve leszögezte: annak is a már létező EU-s intézményeken kell alapulnia, és a vonatkozó jogszabályokat az együttdöntési eljárás keretében kell elfogadni.