Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az antikorrupciós program egy-egy részfeladatánál van néhány hetes csúszás, de a kormány és a kormányzati szervek elkötelezettek a program végrehajtása mellett – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóosztálya. A minisztérium szerint a Transparency International 2002 és 2010 között is lehetett volna ilyen szorgalmas.
A tárca a Transparency International Magyarország pénteki közleményére reagált, amelyben a civil szervezet a márciusban elfogadott antikorrupciós kormányhatározatban vállaltak végrehajtását kérte számon a kormányon, arra hivatkozva, hogy a feladatok egyike sem teljesült a megadott határidőig.
A minisztérium közlése szerint a kormány az elmúlt húsz év legátfogóbb antikorrupciós intézkedéssorozatát hajtotta végre az elmúlt két és fél évben. Példaként említették a közbeszerzésekről szóló törvény szigorítását, a nemzeti vagyon védelméről szóló törvény és az új büntető törvénykönyv megalkotását.
Kiemelték: az antikorrupciós program végrehajtása folyamatban van. Mint írták, egy-egy részfeladatnál van néhány hetes csúszás, de a program végrehajtása mellett a kormány és a kormányzati szervek elkötelezettek, és a nemzetközi gyakorlatok átültetésében együttműködnek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD).
A tárca közleményében megjegyezték: minden magyar állampolgár érdekét és a közélet tisztaságát szolgálta volna az, ha a Transparency International a 2002 és 2010 közötti ciklusokban is határozottan felemeli a szavát „a szemünk előtt nyíltan zajló korrupciógyanús ügyek” és törvényi kiskapuk ellen.