Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
Kósa Lajos közölte: mindenképpen szeretnék, ha lenne előzetes alkotmánybírósági normakontroll az új választási eljárási törvényről, ennek technikai formája azonban még nem dőlt el.
„Szeretnénk, hogy ha előzetes normakontroll lenne, de hogy ezt pontosan milyen technikai megoldással érjük el, képviselők egy része kezdeményezi vagy más kezdeményezi, ezt még nem tudom megmondani” – nyilatkozta a Fidesz ügyvezető alelnöke.
Az MTI azután kereste meg a politikust, hogy a hvg.hu a héten arról írt, az előzetes tervekkel ellentétben a Fidesz képviselőcsoportja mégsem kér előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól (Ab) a választási eljárási törvénytervezetről.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a hírportálnak azt mondta, a kormánypárti képviselőcsoport nem ellenzi a normakontrollt, szeretnék, ha az Ab véleményezné a tervezetet, és megvizsgálná, hogy az nem ütközik-e az alaptörvénybe. Viszont szerinte a frakcióban az a közös álláspont, hogy a tervezet egészében nem alkotmányellenes, ezért rosszul nézne ki, ha ezzel a meggyőződéssel szemben mégiscsak kérnének alkotmányossági vizsgálatot.
A hvg.hu úgy értesült, a Fideszben számítanak arra, hogy a köztársasági elnök a törvény kihirdetése előtt kikéri az Ab véleményét, ami feloldaná az ellentmondást.
Az alaptörvény úgy rendelkezik, hogy az Országgyűlés – a törvény kezdeményezője, a kormány, illetve az Országgyűlés elnöke zárószavazás előtt megtett indítványára – az elfogadott jogszabályt az alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatára megküldheti az Alkotmánybíróságnak. Kimondja emellett azt is, hogy ha a köztársasági elnök a törvényt vagy annak valamely rendelkezését az alaptörvénnyel ellentétesnek tartja – és az előbb említett vizsgálatra nem került sor –, a jogszabályt alkotmánnyal összhangjának vizsgálatára megküldi az Ab-nak.