Jogszerűen akadályozta meg Sólyom László látogatását Szlovákia

2012. október 16. 10:31

Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának kedden kihirdetett ítélete szerint Szlovákia nem sértette meg az uniós jogot, amikor 2009. augusztus 21-én megakadályozta Sólyom László akkori magyar köztársasági elnök szlovákiai látogatását.

2012. október 16. 10:31

A bíróság indoklása szerint az a körülmény, hogy valamely uniós polgár államfői hivatalt tölt be, igazolhatja a szabad mozgáshoz való jog gyakorlásának a nemzetközi jogon alapuló korlátozását.

Sólyom László egy szlovákiai székhelyű társadalmi szervezet meghívására a szlovákiai Révkomáromba szándékozott utazni abból a célból, hogy részt vegyen Szent István szobrának avatási ünnepségén. Miután a két tagállam nagykövetségei között több diplomáciai jegyzékváltás történt a magyar köztársasági elnök tervezett látogatásával kapcsolatban, a szlovák külügyminisztérium végül augusztus 21-én szóbeli jegyzéket közölt Magyarország szlovákiai nagykövetével, amelyben megtiltotta a magyar államfőnek, hogy szlovák területre lépjen. E jegyzék a tilalom indokolásaként a többi között az EU-n belüli szabad mozgáshoz való jogról szóló, 2004/38-as számú irányelvre hivatkozott. Mivel Sólyom Lászlót a jegyzékben foglaltakról akkor értesítették, amikor már útban volt Szlovákia felé, a közlést a határon tudomásul vette, és elállt azon szándékától, hogy Szlovákia területére lépjen.

Magyarország álláspontja szerint a belépést az említett irányelv alapján nem lehetett volna megtagadni, ezért azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy Szlovákia ellen nyújtson be kötelezettségszegés megállapítása iránti keresetet az európai bírósághoz. Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény azonban úgy ítélte meg, hogy az uniós jog nem alkalmazandó valamely tagállam államfőjének más tagállamban tett látogatásaira. Magyarország ezért saját maga indított keresetet Szlovákia ellen.

Az augusztus 20-i magyar állami ünnepet követő nap a bíróság megállapítása szerint„Szlovákiában érzékenynek ítélt dátum, mivel 1968. augusztus 21-én öt, a Varsói Szerződésben részes állam fegyveres erői – köztük magyar csapatok is – megszállták a Csehszlovák Szocialista Köztársaságot”.

Az Európai Unió Bírósága – amely idén február elsején tartott tárgyalást az ügyben – kedden kihirdetett ítéletében kimondta: Sólyom Lászlónak egyfelől magyar állampolgárként joga van ahhoz, hogy szabadon mozoghasson és tartózkodhasson a tagállamok területén, másfelől azonban az uniós jogot a nemzetközi jog releváns szabályaira tekintettel kell értelmezni. A bíróság megállapította, hogy a nemzetközi jog szabályai értelmében az államfő a nemzetközi kapcsolatokban olyan különleges jogállással rendelkezik, amely a többi között kiváltságokkal és mentességekkel jár. Az államfő külföldi tartózkodására nézve a diplomáciai kapcsolatok joga irányadó. Az ilyen személy „valamely más tagállam területére történő belépésére nem ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint amelyek a többi polgár belépésére irányadók” – szögezte le a luxembourgi testület.

Az európai bíróság szerint „az a körülmény, hogy valamely uniós polgár államfői hivatalt tölt be, igazolhatja az uniós jog által e személy részére biztosított szabad mozgáshoz való jog gyakorlásának a nemzetközi jogon alapuló korlátozását”. A bíróság szerint ebből következően az uniós jog nem kötelezi Szlovákiát arra, hogy biztosítsa a magyar államfőnek a területére történő belépését. 

Jóllehet Szlovákia tévesen hivatkozott a 2004/38-as irányelvre a belépés megtagadásának jogalapjaként – hiszen annak alapján csak a közrend, a közbiztonság, vagy a közegészségügy veszélyeztetettsége esetén lehetne megtagadni a belépést –, ez a körülmény az Európai Unió Bírósága szerint nem minősül joggal való visszaélésnek, hiszen a belépés megtagadásának a nemzetközi jogon alapuló lehetősége így is adott volt Szlovákia számára.

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Aaronboy
2012. október 17. 15:26
Hogy rohadt volna meg amikor megállt és visszafordult a gyáva.
HSL
2012. október 16. 21:09
az ilyen struccpolitikai döntésekkel ad hátszelet ajrópa a szkeptikusoknak és hagy ki isteni lehetőségeket a létjogosultsága alátámasztására...
Mocskos Népszabadság
2012. október 16. 14:07
Dolgozunk reggel éjjel és este az ország ellen. Csók. Megbízott főszerkesztő: Tóth Levente E-mail: Főszerkesztő-helyettesek: Horváth Gábor, Krajczár Gyula, Kuczogi Szilvia Szerkesztőség: [email protected] Lapszerkesztők: Gergely Márton, Angyal Gábor Népszabadság Online: [email protected] Hétvége, publicisztikák, Fórum és levelezés: Nagy N. Péter Telefon: +36-1 436 4444 Telefax: +36-1 436 4619 NOLTV: Kovács Klára Levelezési cím: Gazdaság: Baka F. Zoltán 1960 Budapest Hír és információ: Tóth Ákos Külföld/Világ: Inotai Edit Hirdetés: Kultúra: N. Kósa Judit Médiaajánlat Tud/Tech: Palugyai István Telefon: +36-1 460 2652 Sport: Hegyi Iván Fax: +36-1 460 2644 Magazin: Kelen Károly Képszerkesztő: Fejér Gábor Fotó: Szabó Barnabás Infografika: Mikola Bence
Mocskos Népszabadság
2012. október 16. 14:06
Örülök, nekem minden jó, ami a magyarságnak rossz. Nézzétek, milyen boldogok az agyhalott és aljas nol.hu-s kommentelőim. Hazafias gondolkodásúak, akárcsak én. Nekem minden jó, ami rossz az országnak. Addig, amíg az MSZP-m, a drága MSZP-m vissza nem kerül a hatalaomba, nos addig itt diktatúra van. Külföldön és belföldön gőzerővel dolgozom az ország ellen. Gyönyörködjetek a kommentelőimben. Pasinszki | 2012. október 16. | 11:13:13 Röviden: Hehehe. Bővebben: Az Európai Unió Bíróságában józan emberek ülnek, akik nem adnak igazat egy provokatőrnek, nem tűrik a joggal való visszaélést. gazság | 2012. október 16. | 12:26:52 no fijjug, ezt nem kajolták be az EU-ban, hiába protestáltatok, hogy NEM TAGGYŰLÉS VÓT! :) dvhr | 2012. október 16. | 13:11:52 Revkomaromban van banati bazsarozsa? stb. Sokszor úgy érzem, kommentelőim nálam is mcskosabbak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!