Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A vidékfejlesztési miniszter nem tartja kartellnek a dinnye árával kapcsolatos szóbeli megállapodást, sőt, ősztől a magyar almatermelők érdekében is promóciókat kezdeményeznek.
A miniszter Mesterházy Attila kérdésére adott válaszában azt írta: „arról pedig, hogy a fent említett egyeztetésen kialakított szóbeli egyezség kartellnek minősül-e, kérdezzék meg vidéken azokat a gazdákat, akiknek az érdekében ez a tárgyalás lezajlott”. Megjegyezte azt is, hogy ősztől a magyar almatermelők érdekében is promóciós kampányokat folytat majd a tárca.
A tárgyalásoknak két fontos célja volt – jegyzi meg a miniszter. Egyrészt, hogy a minőségi magyar dinnyét az áruházláncok tisztességes, a tavalyi szintet legalább elérő áron árulják, másrészt hogy az import dinnyét ne akciózzák olyan árszintre, hogy az a magyar termelőket ellehetetlenítse. A minisztériumot képviselő Budai Gyula államtitkárnak a mindegyik fél számára elfogadható konszenzus kialakítása volt a feladata, amely feladatának eleget is tett – teszi hozzá.
Fazekas Sándor sajnálatosnak nevezi, hogy az előző 8 év szocialista kormányai „nemcsak hogy nem támogatták a magyar mezőgazdaságot, a magyar termelőket, hanem a multiknak kedveztek velük szemben”.
Budai Gyula egy sajtótájékoztatón leszögezte: a Gazdasági és Versenyhivatal által dinnyeügyben indított eljárást a kormány tiszteletben tartja