Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
A külhoni magyar oktatási kérdésekben nincs hová hátrálni, és a magyar iskolákat meg kell védeni – jelentette ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes. A kereszténydemokrata politikus a Mikó-ügyben született ítéletet példátlannak nevezte.
A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott: oktatási kérdésekben nincs hová hátrálni, a magyar iskolákat „minden mesterkedés ellenére” meg kell tartani, és ha kell, ehhez a magyar kormány minden támogatást megad. Semjén Zsolt kiemelte: az a jól felfogott érdek, hogy az őszi romániai parlamenti választásokon a magyarság minél nagyobb erőt képviseljen.
A kereszténydemokrata politikus a Mikó-ügyben született ítéletet példátlannak nevezte, és hangsúlyozta: nemcsak jogsegélyt, hanem minden segítséget megadnak az érintetteknek.
A román bíróság június 29-én a Székely-Mikó Kollégium visszaszolgáltatásáról szóló perben Markó Attila volt államtitkárt, a romániai Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának volt vezetőjét és Marosán Tamást, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogi tanácsadóját három-három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, a Székely-Mikó Kollégium visszaszolgáltatását megsemmisítette, az ingatlant elvette az Erdélyi Református Egyházkerülettől, továbbá mintegy 256 ezer euró befizetésére kötelezte az egyházkerületet. Markó és Marosán is tagja volt a romániai restitúciós bizottságnak, amely a kollégiumnak otthont adó épületet visszaadta az Erdélyi Református Egyházkerületnek, amelytől a kommunizmus idején vették el a román hatóságok. Az ítélet visszaállítja a 2002. május 14., a Székely-Mikó Kollégium visszaadása előtti állapotot, vagyis kötelezi az Erdélyi Református Egyházkerületet, hogy törölje az ingatlan-nyilvántartási bejegyzését a kollégium vonatkozásában.
Semjén Zsolt úgy látja, hogy olyan ítélet született, amellyel az egész ingatlanrendezést kérdőjelezték meg. Ez azt jelenti, hogy innentől az a veszély fenyeget, hogy bármelyik egyházi ingatlan visszavehető — mondta. Hozzátette: Erdélyben a magyar oktatás ügye hagyományosan felekezeti alapú, és ennek védelme nemcsak egyházi, hanem magyar oktatási szempontból is kulcsfontosságú. Semjén Zsolt kitért arra is: a magyar kormány számára minden határon túli magyar egyformán fontos, és az a jól felfogott érdek, hogy az őszi romániai parlamenti választásokon a magyarság minél nagyobb erőt képviseljen.