A fél világ előtt védte meg Magyarországot az egyik legszorosabb szövetségese
Ostobaságnak tartja a leggyakrabban emlegetett vádat.
Az izraeli miniszterelnök és a magyar államfő keddi megbeszélésén „egy fél mondat erejéig sem” kerültek szóba kényes ügyek, az Európában erősödő antiszemitizmusról viszont beszéltek. Áder arra biztatta Netanjahut, személyesen győződjön meg arról, hogy a zsidó kultúra a reneszánszát éli Magyarországon.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tárgyalt Áder János kedd délelőtt Jeruzsálemben. Az államfő a megbeszélés után elmondta, mindketten rendezettnek ítélték a kétoldalú kapcsolatokat. Áder kitért arra, hogy a kereskedelmi forgalom tavaly rekordott döntött, elérte a hatszázmillió dollárt, és az izraeli tőke az ingatlanberuházások mellett a kutatásfejlesztésben és a high-tech iparágakban is egyre inkább jelen van Magyarországon. Áder beszámolt arról is, hogy Netanjahu szerint súlyos veszélyt jelentenek az atomfegyver kifejlesztésére irányuló iráni törekvések, és úgy foglalt állást, hogy ezt meg kell akadályozni. Ehhez kért segítséget az izraeli kormányfő hétfőn Hillary Clinton amerikai külügyminisztertől is.
Kérdésre válaszolva Áder elmondta, hogy az izraeli kormányfővel folytatott megbeszélésükön kényes ügyek – köztük az, hogy Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai író visszaadta magyar állami kitüntetését, illetve Nyirő József újratemetésének kérdése – „egy fél mondat erejéig sem” kerültek szóba. Hozzátette: téma volt viszont, hogy Európában több helyen felerősödött az antiszemitizmus, ez ellen pedig közösen kell fellépni. Az MTI-nek arra kérdésére, hogy a magyar zsidóság helyzete szóba került-e, Áder azt válaszolta: arra biztatta Benjámin Netanjahut, személyesen győződjön meg arról, hogy a zsidó kultúra a reneszánszát éli Magyarországon.