Fábry Sándor a zsidó és a nem zsidó kabaréról
Az akkori szereplők vajon melyik etnikumot képviselték és melyik etnikumot célozták meg?
Nem a Jobbik parlamenti képviselője, és a párt tudomása szerint nem is tagja a Jobbiknak az a férfi, aki egy önkéntes laborteszttel azt akarta kimutatni, hogy felmenői között nincsenek zsidó vagy roma ősök – mondta Pál Gábor, a párt sajtófőnöke.
Nem a Jobbik parlamenti képviselője, és a párt tudomása szerint nem is tagja a Jobbiknak az a férfi, aki egy önkéntes laborteszttel azt akarta kimutatni, hogy felmenői között nincsenek zsidó vagy roma ősök – mondta Pál Gábor, a párt sajtófőnöke az MTI-nek vasárnap, cáfolva az erről megjelent információkat.
A sajtóban májusban terjedt el a hír, hogy a Nagy Gén Diagnosztikai és Kutatási Kft. „genetikai szakértői leletben rögzítették a Jobbik egyik tagjáról, hogy nem rendelkezik cigány és zsidó genetikai génváltozatokkal”. A cég ezt követően közleményt adott ki, amelyben elhatárolta magát a megkülönböztetés minden formájától, továbbá sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a tudományosan megalapozott génvizsgálatot egyes személyek tévesen, rossz szándékkal használják fel. Nagy Zsolt, a társaság ügyvezető igazgatója az MTI-hez május közepén eljuttatott tájékoztatásában azt hangsúlyozta: a Nagy Gén Kft. mindenféle megkülönböztetést elutasít. A vizsgálatot etikai okokból nem tagadhatták meg, és nem volt joguk megítélni, hogy a kérelmező a vizsgálati eredményét milyen célra használja fel.
Az APA osztrák hírügynökség vasárnap közölte, hogy az Európai Humángenetikai Társaság (EHSG) elítélte a „Jobbik parlamenti képviselőjének” önkéntes labortesztjét. A társaság Bécsben kiadott közleménye rámutatott: az etnikai származás igazolását célzó genetikai tesztek tudományos szempontból ostobaságnak és etikátlannak minősülnek, ezért elítélendők.
Jörg Schmidtke, a társaság elnöke kifejtette: a vizsgált személy durván visszaélt a genetikai teszttel, amelynek célja betegségek diagnosztizálása, nem pedig „faji tisztaság” igazolása. Ráadásul a teszt nem bizonyít semmit, mert egy ilyen csekély számú (18 darab) génsorozat elemzése alapján lehetetlen meghatározni egy ember származását – érvelt Schmidtke.