A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
„Több ezer magyar diák szeretné elhagyni az Orbán Viktor által felépített, állítólag mennyei Magyarországot, hogy külföldön tanulhassanak” – idézi a Libération cikkét a Médianéző.
„Több ezer magyar diák szeretné elhagyni az Orbán Viktor által felépített, állítólag mennyei Magyarországot, hogy külföldön tanulhassanak” – írta Florence La Bruyère a Libération hasábjain. A cikk beszámolt arról, hogy Magyarországon a felsőoktatási tanulmányokért eddig nem kellett fizetni, de a januárban életbe lépő felsőoktatási reform óta az állam választja meg, mit tanulhat a „szófogadó jövő nemzedéke”, hiszen több mérnök vagy informatikus képzését támogatja, mint jogászét vagy közgazdászét. Az államilag finanszírozott helyek az érettségin kitűnő eredményeket elérő tanulók számára vannak fenntartva, a többieknek pedig vagy a szüleik pénztárcájához kell segítségül folyamodniuk, ha tovább akarnak tanulni, vagy 30 évre eladósodnak.
A cikk idézte Hoffmann Rózsa szavait, miszerint a felsőoktatást a világpiac igényeihez kell igazítani. Beszámolt egy diszlexiás fiú esetéről, aki az új törvény miatt külföldi tanulási lehetőségek után kutat, hiszen édesanyja nem tudja kifizetni az egyetemi tandíjat. „A kormány pedig hiába hoz létre új diákhitel-rendszert, senki sem fog eladósodni anélkül, hogy biztosan tudná, hogy az egyetem után jó állás várja majd” – mondta az aggódó családanya. Következésképpen 32 ezerrel kevesebben jelentkeztek felsőoktatási képzésre, mint tavaly – írta La Bruyère. Egy másik ok pedig, ami a magyar diákokat az ország elhagyására ösztönzi, hogy az állami ösztöndíjas tanulóknak egy 5 éves képzés elvégzése után 10 évig kell Magyarországon dolgozniuk. Ez pedig az Európai Bizottság szerint ellentétes a munkavállalók szabad mozgásának elvével – idézi a Médianéző a Libération cikkét.