Kövér László diplomáciai küldetésre indul Kínába
Az Országgyűlés elnöke novemberben egy delegációval Kínába látogat Zhao Leji meghívására.
Kövér László megküldte válaszlevelét Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai írónak. Az Országgyűlés Hivatala tudatta: a házelnök a címzett belátására kívánja bízni, hogy nyilvánosságra hozza-e a válaszlevelet.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön megküldte válaszlevelét Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai írónak – közölte az Országgyűlés Hivatala az MTI-vel. A közlemény szerint a házelnök – tekintettel arra, hogy Elie Wiesel sem nyílt levélben fogalmazta meg véleményét – a címzett belátására kívánja bízni, hogy nyilvánosságra hozza-e a válaszlevelet.
Hétfőn az MTI washingtoni tudósítójának kérdésére – a nol.hu értesülését megerősítve – Elie Wiesel titkársága közölte: az író június 7-i keltezéssel levelet küldött Kövér Lászlónak, amelyben jelezte, hogy lemond az államfőtől 2004-ben kapott kitüntetéséről. A portál írása szerint a levélben az áll, megdöbbenéssel és felháborodással értesült arról, hogy a magyar Országgyűlés elnöke is részt vett a szerinte nyilas eszméket valló erdélyi író, Nyirő József újratemetési kísérletében.
Írásában a magyar származású amerikai zsidó író kitér azokra a „nyugtalanító hírekre”, amelyek szerint Magyarországon köztereket neveznek el Horthy Miklósról és rehabilitálják Wass Albertet, illetve a világháborús fasiszta kormánnyal együttműködő más közéleti szereplőket, és a tanrendbe kerülnek a szélsőjobboldali eszméket hirdető szerzők.
Elie Wiesel – a honlap szerint – a levélben emlékeztet rá, hogy a 2009 decemberében tartott parlamenti beszédében felkérte a magyar képviselőket, hogy tegyenek többet a bizonyos kiadványokban és a politikai életben is megjelenő antiszemita, rasszista megnyilvánulások ellen, amelyek „szégyent hoznak a nemzetükre”. „Azóta egyre világosabb, hogy a magyar hatóságok bátorítólag lépnek fel azokban a kísérletekben, amelyek tisztára mosnák Magyarország múltjának ezt a tragikus fejezetét, nevezetesen a világháborús magyar kormány részvételét az ország több százezer zsidó állampolgárának deportálásában és meggyilkolásában” – állapítja meg az író.
Elie Wiesel 2004-ben Mádl Ferenc köztársasági elnöktől vette át a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.