Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Az EKB és részben az IMF által, a jegybanktörvényben igényelt további finomításokról ötoldalú egyeztetések folynak a jegybank hosszú távú független működése érdekében – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Csütörtökön azt is tudatták: Magyarország két helyet lépett előre az IMD által közzétett versenyképességi rangsorban.
Az EKB és részben az IMF által, a jegybanktörvényben igényelt további finomításokról ötoldalú egyeztetések folynak. A cél az, hogy a törvény hosszú távra megalapozza egy széles hatáskörrel rendelkező, független jegybank működését – reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön nyilvánosságra hozott véleményére. Megjegyzik azt is: az „Infringement” (kötelezettségszegési) eljárásban az Európai Bizottság által felvetett kérdéseket a benyújtott jegybanktörvény módosító javaslat a Bizottság által elfogadott módon rendezi.
Az EKB továbbra is aggályait fejezte ki a jegybank függetlenségét illetően. Úgy fogalmaztak: az EKB fenntartja azt az álláspontját, hogy az MNB-törvény hatályos rendelkezései – a módosított törvénytervezetben szereplő, jó irányba tett elmozdulás ellenére – nem elégségesek a központi bank függetlenségének helyreállításához. Különösen aggályosnak tartják, hogy a monetáris tanács tagjainak száma változtatható és kinevezhető egy harmadik alelnök, valamint azt is, hogy e lépések az MNB-vel való konzultáció és igényének figyelembe vétele, illetve az MNB véleménye ellenére, alátámasztó érvek nélkül tehetők meg.
A NGM csütörtökön azt is tudatta, Magyarország két helyet lépett előre az előző évhez képest az IMD svájci székhelyű nemzetközi üzleti iskola által közzétett versenyképességi rangsorban, így most a 45. – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön. A felmérés 59, többségében fejlett gazdaság versenyképességét vizsgálta. Az NGM közleménye szerint a javulás legnagyobb részben a gazdaság teljesítményét mérő indikátoroknak köszönhető, de a kormányzati és a vállalati hatékonyság szempontjából is javult Magyarország versenyképessége.
A 2012. évi rangsorban Magyarországnak Kolumbiát és Brazíliát sikerült megelőznie, de a visegrádi országcsoporton belül is javult Magyarország relatív pozíciója: a rangsorban az ország előtt álló Csehország és Lengyelország teljesítménye romlott, illetve stagnált, míg a Magyarországtól kissé elmaradó Szlovákia helyezése javult ugyan, de csak egy hellyel.