Dél-Korea elnöke bocsánatot kért a szükségállapot miatt, de azért nem mond le
Miután már kitört a belpolitikai káosz az országban. Jobb későn, mint soha.
Az LMP népszavazási kezdeményezéséről, a foglalkoztatási helyzetről, a földkérdésről, valamint Mindszenty József rehabilitálásáról szóltak a napirend előtti felszólalások kedden a parlamentben.
A fideszes Rogán Antal szerint a választók egyértelmű ítéletet mondtak az LMP népszavazási kezdeményezéséről azzal, hogy nem adták meg a szükséges számú, 200 ezer támogató aláírást hozzá. Emlékeztetett LMP-s politikusok megnyilatkozásaira, miszerint a kormánnyal elégedetlen szavazókat kívánja megszólítani, és kedvezőnek ítélte, hogy „csak 160 ezer elégedetlen embert” talált a párt. Rétvári Bence államtitkár erre úgy reagált, hogy „amit a szocialisták aláírnak, az sikerre nem vezethet, ekkor megpecsételődött a kezdeményezés sorsa”. A politikus emlékeztetett, hogy az aláírók számának többszöröse vett részt a kormány mellett kiálló Békemeneten. Arra kérte továbbá az ellenzéki párt képviselőit, hogy ez után ne becsüljék le azt az 1 millió embert, akik a szociális konzultáción nyilvánították ki véleményüket. Választ várt arra, vajon készített-e „Vágó-listát” a párt az aláírókról.
Az MSZP-s Gúr Nándor szerint a szegénység vámszedőjeként jelent meg a kormány. Kifogásolta a munkanélküliség magas voltát és az alacsony foglalkoztatást. Szerinte a kormány intézkedései a szerényebb viszonyok között élők számára kárt okoznak, példaként az áfaemelést említette. Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában a kormány munkapolitikai intézkedéseit sorolta, amelyek szerinte rugalmasabbá teszik a piacot. Az LMP-s Szabó Rebeka felszólalásában kijelentette, hogy a kormány az állami földbérletek odaítélésével a gazdasági holdudvarát tőkésíti fel. „Nincs gazdasági szabadságharc, önök gyarmatosítják az országot barátaik, rokonaik és üzletfeleik számára” – mondta. Hozzátette: a helyi, földhöz nem jutó embereknek mindegy, hogy külföldiek szerzik meg a földet, vagy Mészáros Lőrinc és Nyerges Zsolt. Budai Gyula államtitkár erre úgy reagált, hogy a kormány sokat tett már a magyar föld védelmében, míg az LMP a budapesti aszfaltról fogalmazza meg véleményét.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a Legfőbb Ügyészség Mindszenty Józsefet rehabilitáló döntésére hívta fel a figyelmet. A politikus Magyarország utolsó hercegprímásának érdemeit sorolva kijelentette: Mindszenty jelleme példaértékű volt, törekvéseiben következetes, és mindig hű maradt elveihez, nemzetéhez és egyházához. Vona Gábor, a Jobbik elnöke napirend előtti felszólalásában a földmoratórium 2014 tavaszi lejártára hívta fel a figyelmet, és szót emelt amiatt, hogy eddig semmit nem tett a kormány a termőföld magyar kézben tartása érdekében. Budai Gyula válaszában megismételte a Szabó Rebekának mondottakat arról, mit tett a kormány eddig a föld védelmében. Hangsúlyozta: a moratórium lejártáig mintegy két év van még hátra, addig a kabinet megteszi a szükséges lépéseket.