Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
A nemzetgazdasági miniszter a tavalyi költségvetésről tájékoztatta az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosát.
Matolcsy György levélben tájékoztatta Olli Rehnt arról, hogy az államháztartás uniós módszertan szerinti egyenlege 2011-ben 1.204,6 milliárd forint többlettel zárt, ami a GDP 4,3 százalékát jelenti. A 2011. áprilisi előrejelzés 2 százalékos többlet volt, a deficittúllépés rendezésére 2009. július 7-én tett javaslatok végrehajtásáról 2011 decemberében benyújtott jelentés pedig 3,9 százalékos többletet tartalmazott. A múlt évre vonatkozó költségvetés az annak elfogadásakor vállaltakhoz képest is – az év közbeni egyszeri tételek nélkül – mintegy fél százalékkal kisebb, 2,94 százalék helyett 2,43 százalékos hiánnyal zárt, és 2004 óta ez volt az első év, hogy az EU által előírt 3 százalék alatt tudtuk tartani a költségvetési hiányt – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium a leveléről. A tárca szerint a tervezetthez képest sokkal kedvezőbb hiány a szigorú költségvetési politika folytatása mellett alapvetően az arányos, egykulcsos adórendszernek köszönhető.
A levél szerint az adatok világosan tükrözik a kormány költségvetési fegyelem megőrzése melletti teljes elkötelezettségét és azt, hogy tartja magát a 2012-es költségvetési hiány 3 százalék alatt tartását és az elkövetkező években további csökkentését garantáló, 2011 áprilisában bejelentett konvergenciaprogramban lefektetett pénzügyi pályához. A magyar gazdaság 2011-es teljesítménye összességében is kedvező. A GDP 1,7 százalékkal emelkedett, a foglalkoztatás a legfrissebb adatok szerint éves összevetésben 1,4 százalékkal nőtt, a reálbérek pedig 5,8 százalékkal emelkedtek.
„Meggyőződésem szerint a fenti adatok jól mutatják, hogy a magyar gazdaság fenntartható növekedési pálya felé halad, ami a kormány Széll Kálmán-tervben lefektetett strukturális reformintézkedések végrehajtása melletti elkötelezettségével és a már végrehajtott strukturális reformintézkedésekkel együtt garantálja a GDP-arányos költségvetési hiány tartós csökkentéséhez elengedhetetlenül szükséges folyamatos strukturális javulást a költségvetésben” – írja Matolcsy György.