Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Az uniós pénzügyminiszterek keddi ülésén várhatóan megszavazzák a Magyarországnak járó kohéziós alap 2013. január 1-én életbe lépő befagyasztását – írja a Reuters. Diplomáciai források szerint a döntés célja részben az, hogy a bizottság megmutassa az újonnan nyert hatalmát, melynek értelmében felülvizsgálhatja a tagállamok költségvetését.
Az uniós pénzügyminiszterek keddi ülésén várhatóan megszavazzák a Magyarországnak járó kohéziós alap 2013. január 1-én életbe lépő befagyasztását – írta a Reuters cikke, amelyet átvett a New York Times. Diplomáciai források szerint a 27 miniszter nagy többsége támogatja a javaslatot. A lap emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök technikai ügynek tekinti a kohéziós források átmeneti befagyasztásának kérdését, és többször is kijelentette, hogy Magyarország egy forintot sem veszít el jövőre. A források szerint a döntés célja részben az, hogy a Bizottság megmutassa az újonnan nyert hatalmát, melynek értelmében felülvizsgálhatja a tagállamok költségvetését.
A diplomaták szerint a döntés egyértelmű üzenetet küld a tagállamoknak: teljesíteni kell a költségvetési hiányra vonatkozó vállalásokat annak érdekében, hogy visszatérjen a piacok bizalma. A kohéziós alapok megvonása az EU legnagyobb fegyvere ezzel kapcsolatban. Magyarországnak szeptemberig van ideje arra, hogy bizonyítsa az Európai Bizottság számára, hogy képes fenntartható módon korrigálni a költségvetés hiányát, és 3 százalék alá tudja azt csökkenteni. Egyelőre nem világos, hogy Magyarország hogyan tudja majd teljesíteni a követelményeket, de az uniós diplomaták úgy fogalmaztak, hogy a felfüggesztést alapvetően szimbolikus lépésnek tervezték – írta a Reuters. Egy diplomata szerint tényleges pénzt nem von el az EU, a mostani döntés is inkább egy figyelmeztető jelzés.