NMHH: A bírálók nem olvasták a médiatörvényt

2012. március 24. 21:00

A médiahatóság soha nem látott támadások kereszttüzében végzi munkáját – mondta szombaton Szalai Annamária, aki szerint a vádaskodások tipikus oka, hogy a bírálók nem olvassák el a magyar médiatörvényeket. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke külföldi példákkal cáfolt.

2012. március 24. 21:00

A magyar médiaszabályozást érő hazai és nemzetközi kritikákat cáfolta előadásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke a Félidőben című konferencián. A médiahatóság soha nem látott támadások kereszttüzében végzi munkáját – kezdte előadását az Asszonyok a nemzeti egységért mozgalom rendezvényén Szalai Annamária, aki szerint a vádaskodások tipikus oka, hogy a bírálók nem olvassák el a magyar médiatörvényeket, hanem másodlagos forrásokból tájékozódnak.

Gyakori, hogy a nemzetközi kritika megfogalmazói saját országuk médiaszabályozását sem ismerik, a tényeket figyelmen kívül hagyják, és nem hajlandók szakmai vitákba bekapcsolódni. A bírálók Szalai Annamária elmondása szerint kettős mércét alkalmaznak, és „szellemeket üldöznek”, vagyis végső érvként azt hozzák fel, hogy nem fogadható el a magyar médiatörvény szelleme. A médiahatóság és egyben annak médiatanácsának elnöke tipikus félreértésnek tartotta, hogy a kiegyensúlyozatlan tájékoztatás szankcionálható lenne pénzbírsággal, valamint hogy a nyomtatott sajtó esetében ez vizsgálható lenne.

Szalai Annamária más országok médiatörvényeiből vett példákkal mutatta be, hogy a magyarnál szigorúbb szabályozás is létezik, Svédországban például nem kaphat engedélyt egy televízió beindításához az a médiaszolgáltató, amely nem vállalja, hogy tárgyilagos műsort készít. Franciaországban a rágalmazó vagy becsületsértő híranyag készítőjére akár egy évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható, Olaszországban pedig akár börtönnel is sújthatják azt a médiaszolgáltatót, aki a bejelentés előtt jelentet meg egy lapot.

Míg Magyarországon a médiatanács tagjairól az Országgyűlés dönt, így a legitimitása igen erős, Európában e tekintetben is szerteágazó a gyakorlat – mondta Szalai Annamária. Svédországban például a kormány, Hollandiában egy miniszter, Csehországban pedig a miniszterelnök nevezi ki a médiát felügyelő testület tagjait. Elmondta azt is: bár pénzbírság lehetősége is szerepel minden európai médiatörvényben, a hazai médiatanács elsődleges célja nem a bírságolás, hanem a jogszabály betartatása.

Szalai Annamária a hatóság feladatai közül a kiskorúak védelme érdekében végzett munkát emelte ki. Fontosnak tartotta, hogy a konvergens hatóság felállásával létrejött egy új médiaintézményi struktúra, valamint hogy átalakult a közmédia tartalma és szerkezete is.  

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
emhem
2012. március 25. 18:00
hamis állításokból én is bármit le tudok vezetni..
nyugalmazott tanár
2012. március 25. 18:00
A bírálók nem csak nem olvasták a médiatörvényt, de nem is érdekli őket. Mint ahogy A TÖBBI SEM. Őket az érdekli, hogy engedjenek Magyarország ellenes indulataiknak, hungarofób ösztöneiknek, és a velük szemben támasuzott alantas pártelvárásoknak. Már elnézéstz, de ez jellegzetesen bolsevik szemlélet, eljárás, módszer. Lehet ezt másként értelmezni? És meddig mehet ez így tovább? Egyelőre nem látható, hogy lenne a világnak józan és korrekt fele, amely megáljt parancsolna az eféle eljárásoknak. A szerény, és még mindig halk támogatás hatástalan.
tarackos
2012. március 25. 17:16
"...aki szerint a vádaskodások tipikus oka, hogy a bírálók nem olvassák el a magyar médiatörvényeket..." Nyilván nem olvasta az EB mikor először módosítani kellett tavaly, az AB mikor kigyomlált néhány tételt és most az ET mert kérésére Navra májusra megint változtatást ígért. Na és Nelli bizottsága sem ami az összes EU tag szabályozását megvizsgálta és történetesen a magyart találta legrosszabnak...
magnamater
2012. március 25. 17:15
"Franciaországban a rágalmazó vagy becsületsértő híranyag készítőjét akár egy évi szabadságvesztésre s ítélhetik". Annamária, térjetek már észhez, büntessétek meg országunk rágalmazóit! Egy év nem lesz elég,húsz évvel sincs megtorolva, amit az ország ellen elkövettek!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!