Ipsos: Javított a Fidesz

2012. február 15. 12:36

Ugyan a társadalom többsége továbbra is a pártokat elkerülők csoportjába tartozik, arányuk csökkent az elmúlt hónapban. A Fidesz és az MSZP javított, az előbbinek 16-ról 18 százalékra nőtt a választókorú népesség egészén belüli támogatottsága, utóbbinak pedig 11-ről 13 százalékra bővült a tábora – derült ki az Ipsos közvélemény-kutatásából.

2012. február 15. 12:36

Az Ipsos 1500, az ország felnőtt lakosságát képviselő ember megkérdezésével február első felében készült elemzése szerint a Fidesz és az MSZP javított, az előbbinek 16-ról 18 százalékra nőtt a választókorú népesség egészén belüli támogatottsága, utóbbinak pedig 11-ről 13 százalékra bővült a tábora. A Jobbik 8, az LMP 4, a Demokratikus Koalíció 2 százalékos az összes választókorú körében. Kevés a részvételét biztosra ígérő és pártpreferenciával rendelkező választópolgár, ebbe csoportba alig háromtizednyien tartoznak – közölte az Ipsos, jelezve, hogy ezek az adatok ezért inkább csak tájékoztató jellegűek: a Fidesz 40, az MSZP 27, a Jobbik 20, az LMP 6, a Demokratikus Koalíció pedig 4 százalékon áll a biztos pártválasztók körében.

Az őszi, téli hónapokban kifejezetten népes volt a pártoktól távolságot tartók csoportja, januárban eddig soha nem tapasztalt magasságokban, 57 százaléknál járt az arányuk. Ők 4 százalékponttal kevesebben lettek – áll az elemzésben, amely rámutat arra is: ugyancsak megállt a Fidesz augusztus óta minden hónapban érzékelhető visszaesése. Úgy tűnik, hogy a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval történő tárgyalásokat övező kormányoldali és ellenzéki reakciók, az utcai demonstrációk, a miniszterelnök Európai Parlamentben, illetve itthon évértékelőként elmondott beszédei ráirányították a figyelmet a politikai szereplőkre. Az aktivizálódó választók javarészt kis településeken élnek, akik azzal, hogy a Fidesz és az MSZP felé mozdultak, némileg átalakították a szavazótáborok településtípus szerinti szerkezetét.

Mindkét pártra igaz, hogy a fővárosban, a vidéki városokban valamint a falvakban közel azonos a támogatók aránya. A Fidesz tábora az előbbi sorrendben 20, 18, 18 százalék, míg az MSZP-é 15, 13 illetve 13 százalék. A kormánypártnak széles a társadalmi beágyazottsága, az egyes lakossági csoportokban az Ipsos az országos támogatottságtól alig eltérő arányokat regisztrált. Amíg a Fidesz nagyjából minden rétegben azonos erőt képvisel, addig az MSZP-nél akadnak kiugró értékek, ilyen például az ötvenes korosztályban mért 19 százalékos, a náluk idősebbek körében mért 23 százalékos támogatottság vagy a harminc év alattiak körében mért 8 százalék. A Jobbik pozíciói a húszas-harmincas korosztályban a legerősebbek (13 százalék), a hatvan év felettiek csoportjában a leggyengébbek (3 százalék). Az LMP csúcsértéke a fővárosban és a fiataloknál található 6 százalék, a falvakban és az idősek körében viszont csak 1 százalékos. A DK támogatottsága az életkor és az iskolázottság emelkedésével egyre nagyobb és a párt sokkal erősebb a nagyvárosokban (különösképpen Budapesten), mint a kisebb lélekszámú településeken. A párt támogatóinak politikai-ideológiai beállítottsága elég karakteres: háromnegyedük baloldalinak tekinti magát, egynegyedük e tekintetben inkább középutas.

Összesen 212 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
trendo
2012. február 16. 07:26
Nem hiszek a közvéleménykutatókban! Minden szentnek maga felé hajlik a keze, ezek az intézetek aszerint manipulálják a módszertanukat, az adataikat és pláne az elemzéseiket, hogy teljesítsék a megrendelőjük elvárásait. A megkérdezettek jelentős része pedig eltitkolja valódi véleményét. Az emberek zöme, rossz tapasztalataik alapján, óvakodnak ma már munkahelyen, társaságban, idegenek előtt őszintén megnyilvánulni. Megsaccolják, mit vár tőlük a kérdést feltevő és úgy válaszolnak. De a legfőbb érv: a szavazók jelentős része amnéziára hajlamos. Két választás közt történhet bármi, a szavazást közvetlen megelőző időszak impulzusai alapján dönt (osztogatás, aktuális botrányok, sikerek vagy balsikerek szerint) Mondok egy durva példát: ha a kampány utolsó pillanatában valamelyik jelöltről előhoznak egy hihetőnek tűnő pedofil vádat, az igazságtól függetlenül megbukik.
itstrue
2012. február 15. 22:16
http://torokgaborelemez.blog.hu/2012/01/27/kozvelemeny_kutatasi_eredmenyek Egyébként meg annak hiszek amit én hamisítok!!
Gyurcsány Viktor
2012. február 15. 21:09
Hmm... Akkor ennyit arról, hogy a Jobbik radikális EU-ellenességgel el tudná szívni a Fidesz szavazóit. Hál'Istennek.
anticonstitutionnelle
2012. február 15. 19:47
Lesz majd nagy pofáraesés amikor kiderül, hogy az LMP 2010-es szavazói nem akarnak MSZP kormányt. A szervezet protestpártként futott fel egy MSZPs kormány alatt.....Bár amennyire beteg a sok mszps,már azon se csodálkoznék ha a csecsemőket is magukhoz sorolnák.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!