Nyilatkozott a posztszovjet térség szakértője: ezért lehet, hogy Budapesten ül le majd Putyin és Trump
Itt érhet be a konnektivitás stratégiája.
Egy világháborús emléktábla alapítvány által írt szövegéből kicenzúrázták a „zsidó” szót, melyet „üldözött”-re cseréltek.
Az I. kerületi LMP közleménye szerint a Carl Lutz Alapítvány egy emléktábla elhelyezését kezdeményezte a svájci diplomata volt budavári lakóhelyén, az 1940-es években brit követségként működő Táncsics Mihály u. 1. számú ház falán. Lutz 1944-es budapesti életmentő akciója volt a legsikeresebb a nácik által megszállt Európa hasonló vállalkozásai között. Védlevelekkel, valamint 76 budapesti lakóház svájci diplomáciai védelem alá helyezésével több tízezer magyar zsidó életét mentett meg.
Az LMP beszámol arról: mivel egy helyi rendelet szerint a várban csak az önkormányzat állíthat közterületről látható emléktáblát, ezért az alapítvány kérelmet nyújtott be a hivatalhoz. Az LMP egyik kerületi bizottsági tagja figyelt fel arra, hogy a Dr. Aczél Péter főépítész által előterjesztett, és Nagy Gábor Tamás fideszes polgármester által aláírt előterjesztésben az emléktábla alapítvány által írt szövegéből kicenzúrázták a „zsidó” szót, amelyet „üldözött”-re cseréltek. Mindezt úgy, hogy a tábla tervét és a szöveget eredeti formájában támogatta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a Brit Nagykövetség és a Svájci Nagykövetség is. A bizottság elutasította azt is, hogy feltüntessék a táblaállító Carl Lutz Alapítvány nevét.
Martonyi János külügyminiszter egyébként 2010 nyarán vett részt a svájci diplomata washingtoni lakóhelyén elhelyezett emléktábla avatásán – emlékeztet az LMP.
Frissítés: Az Index megkereste az I. kerület sajtótitkárát, aki elmondta: eljárási hiba történt, és csütörtökre kijavítják az előreterjesztést. Az önkormányzatnak nincs joga átírni az emléktábla szövegét, így az eredeti, Carl Lutz Alapítvány által javasolt szöveggel kerül majd ki az emléktábla. A változtatási szándék okairól nem tudott nyilatkozni a sajtótitkár.