Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
Nem sikerült módosítaniuk a Lisszaboni szerződést az uniós vezetőknek a pénzügyi fegyelem szigorítására, így az eurózóna 17 tagállama és hat másik állam kormányközi megállapodást köt majd. Az alkut Nagy-Britannia akadályozta meg. Magyarország egyelőre kivár.
Kormányközi elvi megállapodást köt az eurózóna 17 tagállama és további hat állam, hogy szigoríthassák az euróövezeti országok költségvetési politikáját – jelentette be csütörtök éjszaka Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke.. Az uniós vezetőknek nem sikerült megszerezniük mind a 27 állam támogatását a Lisszaboni szerződés módosításához. Svédország és Csehország parlamenti felhatalmazást kér, míg Nagy-Britannia és Magyarország egyáltalán nem csatlakoznak a megállapodáshoz.
Nicolas Sarkozy francia elnök szerint Nagy-Britannia „elfogadhatatlan feltételeket” támaszt, továbbá úgy vélte, az egyes pénzügyi szabályok alól kivételezést követelő London álláspontja akadályozta meg, hogy 27 országos kompromisszum szülessék. Az Origo úgy értesült, Magyarország a csehekhez és a svédekhez hasonlóan át szeretné gondolni a döntést, és konzultálna a parlamenttel.
David Cameron brit kormányfő engedményeket követelt, ám ebbe sem Sarkozy, sem Angela Merkel német kancellár nem egyezett bele. Cameron azt szerette volna, hogy tartsák nyitva az uniós piacokat Ázsia és USA felé, az európai bankfelügyelet központát hagyják Londonban, illetve hogy az európai pénzügyi szabályozó intézmények hatáskörét csak egyhangú szavazattal lehessen kibővíteni.
Az uniós vezetők egyezségre jutottak abban, hogy 500 milliárd euróban maximálják az Európai Stabilitási Mechanizmus forrásait (ESM), amelyet jövő júliusban felülvizsgálnak. Eldöntötték azt is, hogy a költségvetési előírásokat megszegők ellen automatikus szankciókat léptessenek életbe, amelyeket a tagok háromnegyedének szavazatával lehetne csak megállítani.
Frissítés: Orbán Viktor miniszterelnök szerint az Országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti.Az európai uniós tagországok brüsszeli állam- és kormányfői találkozójának második napjára érkezve a miniszterelnök kijelentette: az ő mandátuma nem terjed ki arra, hogy föladjon bármit is a magyar szuverenitásból, a kérdésben a parlamentnek kell döntést kell hoznia. Hozzátette: márciusig kell a döntésnek megszületnie, így a parlamentnek bőven van ideje.
Frissítés 13:06: A magyar kormány hajlandó aláírni az eurózóna tagállamainak kormányközi megállapodását, nyilatkozta a BBC-nek Győri Enikő európaügyi államtitkár. Tagadta, hogy a magyar kormány elutasította volna a szerződés tervezetét.