Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Mivel radikális áfa–csökkentésre a jelenlegi gazdasági helyzetben nincs lehetőség, fordított áfázással szorítaná vissza a mezőgazdasági termékek feketegazdaságát a Vidékfejlesztési Minisztérium – jelentette ki Czerván György az InfoRádió műsorában.
Valamennyi mezőgazdasági termékpályán ott van a feketegazdaság – jelentette ki az InfoRádió Aréna című műsorában Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára. Mint mondta, a feketegazdaság mértéke különböző termékcsoportonként: a gabonánál 20-30, a zöldségnél, gyümölcsnél, szőlőnél és a bornál 30–40 százalék. Czerván György hozzátette: a húsnál a legrosszabb a helyzet, majd megjegyezte, mindez hatalmas bevételkiesést jelent az államnak, és inkorrekt a tisztességes vállalkozókkal szemben is.
A szakember szerint a radikális áfa–csökkentés javíthatna a helyzeten, vagyis ha az alapvető élelmiszerek áfáját öt százalékra vinné le a kormány. Számításai szerint ez körülbelül 240 milliárd forintos áfa–bevétel kiesést jelentene rövidtávon. Czerván György a műsorban elmondta, ha erre nincs mód a jelenlegi gazdasági helyzet miatt, akkor marad a hagyományos, klasszikus eszköz, vagyis a szigorítás, az ellenőrzés és a büntetés, illetve az áfa–technikák felülvizsgálata. A Románia esetében már jóváhagyott fordított áfázással kapcsolatban elhangzott: Magyarországon első lépésben a gabonánál és az olajnövényeknél vezetnék be ezt.
A fordított áfázás nem fogja megoldani az összes, a feketegazdasággal, a visszaélésekkel kapcsolatos problémát, de biztosan elindítja a rendszert a fehéredés irányába – közölte az államtitkár. A kormány reményei szerint a fordított áfázást Brüsszel hónapokon belül jóváhagyja, így a jövő évi gabonaszezon kezdetére a rendszer már működőképes lehet.