55 éve verték le a forradalmat

2011. november 04. 08:10

A szovjet csapatok bevonulásának 55. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom és szabadságharc áldozatairól. A Terror Háza Múzeumban többször is bemutatják Török Ferenc Forradalmárok című dokumentumfilmjét. A gyásznapot emlékező menet zárja este a Szent István-bazilikától a Kossuth térre.

2011. november 04. 08:10

Az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira emlékeznek pénteken országszerte a nemzeti gyásznapon, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 55. évfordulóján. A fővárosban, a Terror Háza Múzeumnál, az áldozatok falánál estig lehet elhelyezni az emlékezés mécseseit és virágait. A nap folyamán többször bemutatják a Török Ferenc rendezésében készült Forradalmárok című dokumentumfilmet, valamint az 55. évforduló tiszteletére készített, 228 áldozat életéről szóló rövidfilmsorozatot is.

Az Új Köztemető 301-es parcellájánál egész nap várják mindazokat, akik el szeretnék helyezni a megemlékezés virágait az áldozatok sírjánál. A Demokratikus Koalíció nevében Vitányi Iván és Molnár Csaba helyez el koszorút.

A Honvédelmi Minisztérium, a XXIII. kerületi polgármesteri hivatal és a Történelmi Igazságtételi Bizottság koszorúzást tart a soroksári Jutadombon. Beszédet mond Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese.

Budapesten délután megemlékezés lesz a Fiumei úti sírkert 21-es parcellájánál, az 1956-os forradalom hősi halottainak emlékművénél koszorúzást tartanak. Az Országházban átadják a Mindszenty Emlékérmeket. A Mátyás-templomban szentmisét tartanak az áldozatok emlékére. Az szentmisén részt vesz Hende Csaba honvédelemi miniszter.

A fővárosban a II. kerületi önkormányzat a Mansfeld Péter parkban tartja megemlékezését. Ünnepi beszédet mond Hende Csaba honvédelmi miniszter és Láng Zsolt (Fidesz-KDNP), a kerület polgármestere.

A Szent István-bazilikában Virágh András vezényletével hangzik el Verdi Requiem című zeneműve. A hangversenyen részt vesz Schmitt Pál köztársasági elnök. A koncert után, a gyásznap rendezvényeinek zárásaként emlékező menet indul a  Kossuth térre, ahol őrlángra állítják a forradalom lángját.

Debrecenben a város önkormányzatának megemlékező ünnepségén először Iván Kovács Lászlónak, a Corvin köz első parancsnokának emléktábláját koszorúzzák meg, majd a köztemetőben lévő kopjafánál helyeznek el koszorúkat. Beszédet mond Mervó Zoltán, a Nagy Imre Társaság megyei szervezetének elnöke. A koszorúzás a honvédtemetőben, majd a Kossuth laktanyában, a mártír katonák emléktáblájánál folytatódik.

Megemlékezést tartanak Hódmezővásárhelyen is, ahol Gyulai József akadémikus mond beszédet. A körmendi megemlékezésen beszédet mond Szabadi István református lelkész és Bana Tibor, a Jobbik országgyűlési képviselője. Keszthelyen Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője, egykori '56-os halálraítélt mond beszédet. A szegedi Dómban Kiss-Rigó László megyés püspök celebrál szentmisét.

1956. november 4-én a szovjet csapatok bevonultak Budapestre, és leverték az október 23-án kirobbant forradalmat és szabadságharcot. Az országban néhány helyen elszórtan még egy hétig tartott a fegyveres ellenállás. Nagy Imre miniszterelnök családjával és a hozzá közel álló politikai körrel november 4-én menedékjogot kért és kapott a jugoszláv nagykövetségen, de november 22-én a szovjet titkosszolgálat segítségével tőrbe csalták, és a romániai Snagovba hurcolták.

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Erzsi
2011. november 05. 06:58
56-os megemlékezéseket Nagy Imre Lánya majd később az Unokája az Ávósokkal,Kommunistákkal kézenfogva tartja a mai napig is.Ezt Ti értitek? mert én NEM!!!
Öreg
2011. november 04. 16:35
Drieno! Az összes mai megjegyzéseddel egyetértek. Akik pedig ma aktuálpolitikai okokból szidják a kormányt- vagy Orbánt- azokat nem a megemlékezés , hanem a kötekedés vezérli. Épp ezért elmehetnének a fenébe azok a szakszervezeti vezetők, akiknek november 4-én tüntetéseken és utelzárásokon jár az eszük. Méltatlannak bizonyultak arra, hogy ennek a népnek- bármennyire is kicsi szeletkéjét- a képviselői legyenek!
soelmo
2011. november 04. 16:16
Ha idén, november 4-én Gyurcsány nem ünnepli meg a vaskefénél a forradalom vérbefojtását, akkor már tényleg le kellene bontani. Ha nem egyértelműen a kommunista restauráció emlékműve, az 56-os forradalom számára gyűlöltté vált éppen a volt pufajkások győzelmi ünnepe miatt, akkor itt az ideje megszabadulni tőle.
Speer
2011. november 04. 16:08
Hitvány balfékek, legalább ma kussolnátok! :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!