Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
Ian Bremmernek nem sikerült megértenie, mi történik Magyarországon - reagált Schöpflin György, fideszes európai parlamenti képviselő Ian Bremmer kritikájára, miszerint Magyarország nem tartja tiszteletben a demokráciát, és ez veszélybe sodorhatja az „európai márkát”.
„Amikor Orbán-kormány hatalomra került, az ország nagyon rossz állapotban volt: a gazdasági helyzet szörnyű volt, a közigazgatás darabokra hullott szét, a szocialista kormány pedig korrupcióban dagonyázott. A kétharmados győzelem azt jelzi, a választók a fennálló káosz felszámolását akarták. Most is ez zajlik, és valószínűleg ez az, ami felbosszantotta azokat, akik a Fidesz reformjait antidemokratikusnak, tekintélyelvűnek és zsarnokinak tartják” - így reagált Schöpfiln György, fideszes európai parlamenti képviselő Ian Bremmer, az Eurasia Group nevű globális politikai kockázatelemző csoport elnökének korábbi írására. A politikus a Financial Times véleményrovatában azt írja, Bremmernek nem sikerült megértenie, mi történik Magyarországon.
Schöpflin szerint az alkotmánybíróság megőrizte összes funkcióját, pusztán egy olyan területe van a gazdaságpolitikának, amelybe nem tud beavatkozni. Úgy látja, a jogrend megerősödött, a külföldön sokat bírált médiatörvénynek pedig egyetlen horrorisztikus következménye sem volt. Schöpflin azt írja, az új alkotmány is megfelel az európai normáknak, és komoly támogatottsága van. Az európai parlamenti képviselő szerint a valós veszélyt a Jobbik térnyerése jelenti Magyarországon, a hazai és külföldi ellenzéki hangok pedig nem képesek felfogni, hogy a Fidesz a leghatékonyabb védelem ez ellen.
Ian Bremmer, az Eurasia Group vezetője korábban kijelentette: Magyarország nem tartja tiszteletben a demokráciát és a polgári szabadságjogokat, és ez veszélybe sodorhatja az „európai márkát” a lehetséges új tagok és az egész világ előtt.