Taroltak a magyar egyetemek a neves nemzetközi ranglistán, és ez nem véletlen
A pár éve bekövetkezett versenyképességi fordulatról kérdeztük a felsőoktatásért is felelős szakállamtitkárt.
Lényegében minden olyan kérdéskör, amely korábban kritika vagy ellenvélemény tárgya volt, a még nem ismert rendeletek körébe került - vélekedik a Magyar Rektori Konferencia a felsőoktatási törvény tervezetéről.
Sem a tudományegyetemeknek, sem a főiskoláknak nem biztosítja a fejlődés lehetőségét felsőoktatási törvénytervezet a Magyar Rektori Konferencia szerint, ezért jelentősen át kell dolgozni azt. Mint azt közleményükben írják, a koncepció jelenlegi állapotában nem kínál megoldást a felsőoktatás valódi problémáira, és a javaslatban meghatározott eljárások egy része céljával ellentétes hatást váltana ki.
A Magyar Rektori Konferencia a tudományegyetemek számára garantálná a kiemelkedő teljesítmény támogatását, a főiskoláknak pedig továbbra is lehetővé tenné a mesterképzések működtetését. A közleményben kiemelik, a törvénytervezet szövegének részletes elemzése nyilvánvalóvá teszi, hogy az intézmények mozgástere rendkívül korlátozott lenne, meghatározó kérdésekben valódi döntési kompetenciájuk megszűnne.
Sérelmezik az intézményvezetők azt is, hogy a felsőoktatás működési kereteit valójában nem a törvény, hanem rendeletek határoznák meg, amelyek tartalma egyelőre nem ismert. „A rendeletek részleteinek ismerete nélkül lényegi kérdésekről nem lehet társadalmi vitát folytatni. Úgy tűnik, hogy lényegében minden olyan kérdéskör ide került, amelyik a korábbi verziókban kritika vagy ellenvélemény tárgya volt” - szögezik le a közleményben.