Az önköltséges hallgatókat is támogatná az állam

2011. szeptember 29. 10:31

A felsőoktatási koncepció legújabb változata szerint minden államilag támogatott hallgatóval ösztöndíjszerződést kötne az állam, amiben egyebek mellett rögzítenék a hallgatóval szembeni munkavállalói elvárásokat. Ugyanilyen ösztöndíjszerződés lenne köthető az önköltséges hallgatókkal is, akiknek így az állam részben átvállalná a képzési költségeit.

2011. szeptember 29. 10:31

A felsőoktatási törvény legutolsó változata szerint állami ösztöndíjszerződést kell kötni még a beiratkozás előtt azokkal, akiket államilag támogatott képzésre vettek fel. Az önköltséges hallgatókkal szintén köthető lenne ilyen állami ösztöndíjszerződés, így azok képzését is részben az állam fizetné. Az ösztöndíjszerződés kötelező tartalmi elemeit - különösen az oklevél, bizonyítvány megszerzése után a hallgatóval szemben támasztott munkavállalási elvárásokat - a kormány állapítja majd meg. Csak úgy, mint a szerződés nem teljesülése esetén követendő eljárást, illetve a hallgató által igénybe vett szakos képzés éves költségét.

A javaslat szerint egy adott fokozat megszerzéséhez igénybe vehető támogatási idő legfeljebb két félévvel lehet hosszabb, mint a képzési idő, de csak akkor, ha a hallgató az előírt kreditmennyiség nyolcvannégy százalékát a meghatározott képzési idő alatt teljesítette. Az adott szak támogatási idejébe be kell számítani az azonos szakon más intézményben igénybe vett támogatási időt is. Ha a hallgató a támogatási idő alatt nem tudja megszerezni oklevelét, akkor önköltséges formában folytathatja tanulmányait. Egy hallgató - felsőfokú szakképzésben, alapképzésben és mesterképzésben összesen - tizenkét féléven át tanulhat államilag támogatott formában. Kivételt az egységes, osztatlan képzések jelentenek, ahol a támogatási idő tizennégy félév.

A hallgatók finanszírozási forma szerinti besorolásáról szóló döntés egy tanévre szólna. Az intézmények tanévenként kötelesek lennének átsorolni önköltséges formába azokat, akik az utolsó két aktív félévükben nem teljesítették az előírt kreditmennyiség ötven százalékát, illetve tanulmányi átlagot. A felsőoktatási intézmény az átsorolástól kivételes méltánylást érdemlő esetben eltekinthet. A javaslat szerint a hallgatói jogviszonyt egybefüggően két félévnél tovább nem lehet szüneteltetni. Egy felvételi eljárás során a jelentkezők maximum három helyre jelentkezhetnek. De ugyanazon képzésre az államilag támogatott és az önköltséges formában történő jelentkezés egynek számít majd. A doktoranduszoknak kötelező lesz a heti teljes munkaidő legalább húsz százalékában az intézmény oktatási, tudományos tevékenysége körében munkát végezni. Munkadíjának havi összege a teljes munkaidő ötven százalékának megfelelő idejű foglalkoztatás esetén nem lehet kevesebb, mint a minimálbér, eltérő idejű foglalkoztatás esetén pedig ennek időarányos része.

Az indítvány rögzíti, hogy a nemzeti felsőoktatási rendszerbe azok az államilag elismert felsőoktatási intézmények kérhetik felvételüket, amely hallgatóinak többsége államilag támogatott képzésben vesz részt, képzéseinek többsége illeszkedik Magyarország nemzetstratégiai célkitűzéseihez, működése megfelel a rendszerre megállapított szabályozásnak. A kérelmet az oktatásért felelős miniszter bírálja el, a tagságot a miniszter ötéves időszakra adja.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lionheart
2011. szeptember 29. 13:13
Szerintem tandijas kepzest kellene bevezetni es ezzel egyutt egy normalis KIZAROLAG tanulmanyi alapon odaitelheto (allami) osztondijrendszert kellene kiepiteni. A normalis alatt azt ertem, hogy a jobb hallgatoknak jusson belole tandijra ES megelhetesre is. 1. Akinek van esze + szorgalma az tanuljon ingyen vagy olcson az egyetemen. 2. Akinek egyik, masik vagy mindketto hianyzik az fizessen az oktatasert. 3. Akinek meg penze sincsen, az ne akarjon diplomat, henem menjen el penzt keresni es esetleg kesobb vegezzen el egy levelezo vagy esti kepzest, ha akar. Ez a rendszer fair, mukodokepes lenne, es gyk a felsooktatas minden problemajat megoldana. Ezenkivul segitene a berek felzarkoztatasaban is: aki fizet a tanulmanyokert az jobban megbecsuli a diplomat is. Mindjart nem lenne diplomas munkanelkuliseg.
Csigorin
2011. szeptember 29. 12:31
Fajdalmas dolog, de ezt meg kellett lepni. Azt a demagog szoveget meg hagyjuk mar hogy a szulok befizetett adojabol boven futna a gyerek kepzesere. Nem futja. Ha futna, akkor nem lenne ekkora hiany. Tarsadalmi, ossznepi szinten a befizetett adok nem elegek ra. Ezzel egyutt az allami vizfej csokkentese is fontos. Azt is kar felvetni hogy deazenadombol futna ra, csak a Joskapista nem fizet be annyit. Igen, lehetne leirhatova tenni a kepzes koltsegeit a szulo/gondviselo adojabol is, de ez eltorzitana a rendszert es az mar tenyleg a gazdagoknak kedvezne. Ket hatalmas penznyeloje van az orszagnak az oktatasugy es az egeszsegugy. Elobbivel kezdtek mert az nem annyira husbavago, es mert abba nem pusztulunk bele.
Winston Smith
2011. szeptember 29. 12:17
Nagyon nagy problémának látom, hogy ezzel a szerződéses baromsággal az amerikai irányba megyünk el, ahol az egyetemre tanulás helyett azért járnak az emberek, hogy megtanulhassák, milyen az egyetem alkalmazottjának lenni. Röviden: milyen alkalmazottnak lenni. A másik óriási módon káros baromság az egész napos iskola. Ez a kommunisták - és egyéb diktatúrák - vágyálma, arra szolgál, hogy még jobban elszakítsa a gyereket a családjától. a kurucon van erről egy nagyon jó cikk. egy átlagos anya már most is kevesebbet mint fél órát van együtt a gyerekével. az meg úgy nő föl mint a gaz, a sok valóvilág meg egyéb agyhalott sóműsorok, és a hasonlóan saláta szintjére butított osztálytársai között.
liberálzöld.
2011. szeptember 29. 11:47
Lassacskán ez a felsőoktatási koncepció is olyan lesz, mint egy emlékkönyv. Minden nap ír bele valaki valamit. Rajzolni még nem lehet bele?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!