Megfelezné az egyetemek számát a kormány

2011. május 04. 09:05

Tizenkét egyetem maradna Magyarországon a mostani 29 helyett, több képzésben pedig korlátoznák a diákok számát egy, az Origo birtokába került koncepció szerint. A tíz állami főiskolából négyet tartanának meg.

2011. május 04. 09:05

A jelenlegi 29 állami egyetem és főiskola helyett csak tizenhatot működtetne tovább a kormány egy, az átdolgozott felsőoktatási koncepcióhoz készült, az Origo birtokába került dokumentum szerint. Az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv miatt szükséges: három év alatt összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból.

Az Origo információi szerint az oktatási államtitkár már múlt héten egyeztetésre hívta annak a 12 egyetemnek a rektorát, amelyek a tervezet szerint megmaradnának.  A jelenlegi tíz állami főiskolából négy maradhatna a tervek szerint. Azokat az intézményeket, amelyek az integrált struktúrában nem kapnak helyet, az állam nem finanszírozza tovább a terv szerint. Az átalakítások irányáról az egyeztetés több résztvevője szerint annyi hangzott el a beszélgetésen, hogy csökkenteni kell a felsőoktatás Budapest-központúságát, és azokon a területeken, ahol túlképzés van, az oktatás koncentrálása szükséges.

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miertnememlekszem
2011. május 04. 19:32
bár azért van ebben a közgáz-ügyben valami "vicces", már bocsánat. a közgázon nevelték ki az utóbbi 30 évben azokat a dogmatikus, "piacmaoista" neoklasszikus futószalag-közgazdászokat, akik évtizedek óta sulykolják a megszorítások elkerülhetetlenségét. most, mikor tényleg felemelkedni és lecsapni látszik a "bárd", esetleg lecsapja a fejet, ami örökké a hóhérért kiáltott. hát ez azért 1 kicsit komikus is, ezt ismerjük be, nem pedig tisztán csak tragédia. - de szvsz ezt tuti nem csinálják meg, inkább csak megszellőztették, h lássák a reakciókat.
random
2011. május 04. 12:35
abszolute helyes, folosleges a rengeteg szupergagyi diplomat finanszirozni - ezek csak 'diplomainflaciot' okoznak, de ertekelheto kepessegnovekedeshez nem vezetnek. Masreszt nyugaton rengeteg helyen diplomas titkarnok, stb. dolgoznak; az o ismereteik egy tisztesseges hagyomanyos erettsegizettet nem haladjak meg, sot, sok esetben alatta maradnak (nagyon megnezik am, hogy melyik egyetemrol van diplomad). Tehat Mo-nak sokkal kifizetodobb lenne abbahagyni az amerikai tomegdiploma majmolasat, visszaterni a hagyomanyos 'kemenyvonalas' erettsegihez, ami a legtobb gagyi BA diplomat feleslegesse teszi; s azokat finanszirozni 3-5 evig, akik valoban minosegi tanulasra kepesek (s mellesleg megszuntetni a 10 evig egyetemre jarok kategoriajat). Masreszt az is fontos, hogy az egyetemi toplistakban magyar egyetem elvetve sincs benne; ez nem igazan tamasztja ala azt, hogy a felsooktatas jelenleg olyan remekul mukodne. Marpedig a nemzetkozi versenykepesseget nem az ertekelhetetlen minosegu diplomasok fogjak fokozni...
dovizuck
2011. május 04. 11:46
végre vmi jó!! bokros a tanácsadó?!? :))
afterall33
2011. május 04. 11:31
Kb ugyanazok az egyetemek maradnak, amik '90 előtt is megvoltak. Ebben áll a nagy spanyolviasz. 20 évig ment a nagy oktatásbiznisz, amin az állam nagyokat bukott, (pl. a térítéses képzések állami infrastruktúrára alapozva.) az értelmiségnek a piacról kikopott része meg menedékre lelt. (Ld. aki nem tudja, tanítja.)A diploma értéke lenullázódott. Persze volt hozadéka is, mert sokan késleltetve jutottak a munkaerő piacra. A nagy maszlag a "hóttigtanulás" volt, amit most ritkábban hallunk. A kérdés ugyan aktuális marad: hóttig tanulni, de mit? Mindenki nem lehet vegyészmérnök, meg fizikatanár. Ezt a kérdést az állam sem tudja megválaszolni. Ha a tőke gondol egyet,és mondjuk kivonul egy iparágból, az könnyen annyi lehet egy egész szakmának egy ilyen kis országban. Ha meg beruház egy nagyobbat, akkor meg képez magának akár mérnököt is.(Mercdes, Audi) Az állam gondoskodhatna valami általános kompetenciaszintről, a fodrász ollótól az excel-tábla kezeléséig, meg két három nyelv megtanulásáról, hogy a füttyentést megértse az a munkavállaló menél több nyelven, oszt jónapot. Ehhez tényleg nem kell annyi egyetem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!