A Gyurcsány-kormány idején jobb volt
Amíg nem történik meg a méltányos rehabilitáció, addig nem lehet csodálkozni azon, hogy a ma létező négy pártból három jobboldali.
Maratoni, kilencórás frakcióülést tartott Gyurcsány Ferenc miatt az MSZP. A Hírszerző szerint Gyurcsányt keményen bírálták párttársai, aki pedig jelezte: továbbra is jelentős hatalom van a kezében. A volt kormányfő az ülés után cáfolta, hogy ezt mondta volna. Elmondta azt is, ha el akarta volna hagyni a pártot, már megtette volna, valamint hogy eldőlt, hogy lesz pártszavazás.
Az elnökséggel és a választmányi vezetőkkel kiegészített maratoni frakcióülést tart Gyurcsány Ferenc miatt az MSZP, melyet azért hívtak össze, mert a pártban komoly feszültséget okozott a volt kormányfő párszavazási kezdeményezése és különféle nyilatkozatai az MSZP megújulásáról, illetve egy esetleges új pártról. Ráadásul az ülés előtt nem sokkal derült ki, hogy Gyurcsány hívei már be is jegyezték a Demokrata Pártot.
Az ülés résztvevője szerint Gyurcsány három dologra figyelmeztette a képviselőket: továbbra is nála van a kassza kulcsa, okkal vette át a pártalapítvány vezetését, illetve az állította, hogy az MSZP alapszervezeteinek többségében az ő emberei ülnek már. Azt is elismerte, hogy a pártszavazásai kezdeményezése színjáték, csak demonstrálni akarta az MSZP-n belül és kívül, hogy mekkora többsége van. A Hírszerzőnek nyilatkozó szocialista képviselők szerint a frakciótagok többsége még ha nem is örült neki, de elhitte, amiket Gyurcsány állított.
A Hírszerző értesülései szerint az ülésen a frakciótagok is súlyos vádakat vágtak Gyurcsány fejéhez, többen is élesen bírálták. Volt, aki felemelgette az őszödi beszédet, mások attól tartanak, hogy a szélsőjobb térnyerését már nem lehet megakadályozni, nem zárható ki, hogy az MSZP elveszítette váltópárti státuszát. Az egyik felszólaló szóvá tette, hogy az előző vezetés sem tett semmit ez ellen: állítólag a kelet-magyarországi képviselők többször jelezték a problémát a korábbi pártelnöknek, Gyurcsánynak, de a figyelmezetés eredménytelen volt. Többen azt kifogásolták, hogy Gyurcsány korábban nem hitt a szocialista közösségben, rendszeresen kész tények elé állította a párt elnökségét, nem kérte ki a vezető MSZP-s politikusok véleményét.
Frissítés
Több, mint kilenc órán át tartott az MSZP frakcióülése, mely után Gyurcsány Ferenc közölte: nem akarja elhagyni a pártot, a lenne ilyen szándéka, már kilépett volna. Kifejtette: továbbra is az a szándéka, hogy az MSZP erős, befolyásos balközép párt legyen, és nem akarja azt elhagyni. A Demokrata Pártról szólva úgy fogalmazott, „nagyobb a füstje, mint a lángja”.
Gyurcsány kifejtette, megszokta, hogy a pártvezetők körében „árnyalt” a megítélése, és azt is tudja, sokan nem boldogok attól, hogy pártszavazást kezdeményezett. Ezt a szándékot azonban végül elfogadta a párt, lesz pártszavazás. Gyurcsány cáfolta, hogy a frakcióülésen azzal fenyegette volna párttársait, hogy a Táncsics Alapítvány vezetőjeként továbbra is nagy hatalma van az MSZP-ben.