Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Diplomáciai nyomást javasolt az LMP-s Szabó Tímea a Szerbiában ellentmondásos körülmények között elítélt temerini magyar fiúk ügyében. Németh Zsolt külügyi államtitkár üdvözölte a felszólalást és fontos elmozdulásnak nevezte a nemzetpolitika és a magyarországi liberalizmus kapcsolatában.
A Lehet Más a Politika a magyar kormány és az államfő közbenjárását, diplomáciai befolyásának latba vetését kérte hétfőn annak érdekében, hogy a szerb államfő helyt adjon az úgynevezett temerini fiúk kegyelmi kérvényének. Az LMP felhívta a figyelmet: a példastatuálás okán súlyos - összesen több, mint 60 évnyi - börtönbüntetéssel sújtott öt magyar fiatalember ítélete érthetetlen. A párt szerint senki sem tudja hitelesen visszaidézni, mi történt azon az éjszakán, amikor a fiatalok 2004 nyarán a temerini piactéren bántalmaztak egy ismert újvidéki drogkereskedőt.
A párt szerint a lefolytatott eljárás alapvető nemzetközi jogi normákba ütközött, sértette a kínzás tilalmát, a tisztességes tárgyaláshoz való jogot és a megkülönböztetés tilalmát. A rabokat Sremska Mitrovica-i börtönükben nemrég meglátogató Szabó Tímea frakcióvezető-helyettes szerint az öt magyar kimerítette szerbiai jogorvoslati lehetőségeket, és az sem valószínű, hogy strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának napirendjére kerüljön az ügy.
Szabó, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának alelnöke kifejtette: Szerbia az uniós csatlakozási folyamatban kiemelten számít a magyar kormány támogatására, így a temerini fiúk sorsának megváltoztatásához a magyar diplomáciai befolyás a legeslegutolsó esély. Németh Zsolt külügyi államtitkár üdvözölte a képviselő felszólalását és fontos elmozdulásnak nevezte a nemzetpolitika és a magyarországi liberalizmus kapcsolatában.