Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
Lapértesülések szerint szűkebb réteg számára lesz elérhető a felsőoktatás az új felsőoktatási törvény koncepciójából ítélve - módosulna a finanszírozás és az oktatókkal kapcsolatos követelmény is.
Magasabb felvételi ponthatár, két kötelező emelt szintű vizsga, valamint ingyenes oktatás a kismamáknak és a kisgyermekes apáknak – egyebek mellett ezt tartalmazza az új felsőoktatási koncepció - írja a Hírszerző. A sajtóhoz eljutott dokumentum október 11-i keltezésű, minden oldalán „nem nyilvános munkapéldány” feliratot visel; a tervezetet Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár vezetésével készítette a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatási munkacsoportja.
A jövőben kevesebb helyre lehet majd jelentkezni, de a felvételt nem nyert hallgatóknak más, általuk nem megjelölt intézményben is felajánlhatnak majd férőhelyet. Módosulna a finanszírozás és az oktatókkal kapcsolatos követelmény is: a karokon a tanárok kétharmadának tudományos fokozattal kellene rendelkeznie, és egy oktatóra 25 diáknál nem juthat több.
A jelenleginél jóval szűkebb réteg számára elérhető felsőoktatás jövőképe bontakozik ki az új felsőoktatási törvény koncepciójából, amely számos ellentmondást tartalmaz - írja a Népszabadság. Miközben a felvételi rendszer bizonyos elemei a vidéki intézményeknek kedveznének, számos más előírással ellehetetlenítenék a vidéki egyetemi karokat. A koncepció a felvételihez két, emelt szintű érettségit írna elő: egy kötelező és egy választható tantárgyból. Háromban maximálnák a jelentkezési lehetőségek számát, a felsőoktatásba pedig csak az kerülhetne, aki a többletpontokkal együtt megszerezhető maximális felvételi pontszám legalább felét elérte. A felsőoktatásban maradni is nehezebb lenne, hiszen a tervek szerint a hallgatók legfeljebb kétszer vehetnék fel ugyanazt a tárgyat, és mindkét esetben csak kétszer vizsgázhatnának belőle. Ha nem járnak sikerrel, elbocsátanák őket.